Profesor Klaus ve svém referátu zdůraznil, že dochází k dlouhodobému postupnému zhoršování ekonomického postavení jednotlivých zemí Evropské unie, k čemuž dále výrazně přispěl vznik a fungování Eurozóny. V této souvislosti hovořil o ztracené dekádě ve vývoji Evropy.
Konference se koná pod záštitou guvernéra ČNB Miroslava Singera.
Konference vždy tematicky kopíruje zaměření soutěže, ve které se letos mladí výzkumníci soustředili právě na evropskou ekonomiku v její perspektivě, a to se zacílením na oblast měnové a finanční teorie, finanční trhy a jejich stabilitu a na hospodářskou a sociální politiku.
První místo (již potřetí v historii soutěže) obsadily dvě práce, cena ve výši 200.000 Kč, kterou věnuje vítězi pořadatel Vysoká škola finanční a správní, bude tedy i tentokrát rozdělena, a to mezi tyto práce:
Job Market Polarization and Employment Protection in Europe (Polarizace trhu práce a ochrana zaměstnanosti v Evropě), autorkou práce je Mgr. Barbara Pertold-Gebicka, M.A., Ph.D. (Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy)
a
Linkages Between the Financial and Real Sectors Across Interest Rate Regimes: The Case of the Czech Republic (Vazby mezi finančním a reálným sektorem v různých režimech úrokových sazeb: případ České republiky), autorem práce je Ing. Tomáš Konečný, M.A. et M.A., Ph.D. (Česká národní banka).
Poprvé v historii soutěže obsadila první místo žena. Letošní ročník má ještě jeden primát. Je to poprvé, kdy jako hlavní řečník vystoupil český ekonom.
Do soutěže letos bylo přihlášeno 13 prací a podle člena nominačního výboru Jana Fraita (ČNB) dosahovala většina z nich vysokých kvalit. Oceněno bylo pět prací, které se zaměřovaly na následující tematiky: trh práce, dopady zdanění, cenová konvergence, propojení reálného a finančního sektoru a systémové riziko a dluhové krize. Soutěž je vyhlašována jako bienále, příští vyhlášení se tedy bude konat v roce 2015.
Fotogalerie z konference na www.vsfs.cz.