Analytici odhadují v průměru lednovou inflaci na 1,5 procenta meziměsíčně a 3,2 procenta meziročně. K růstu lednové spotřebitelské inflace přispěly zejména cenové deregulace, novoroční přeceňování zboží a služeb a zvyšující se ceny ropy. Naopak ceny potravin by negativní vliv deregulací prohloubit neměly.
Spotřebitelské ceny v prosinci vzrostly meziměsíčně o 0,5 procenta a meziročně o 2,5 procenta. Čistá inflace, kterou sleduje ČNB, vzrostla meziměsíčně o 0,6 procenta, meziročně pak o 1,5 procenta. Údaje o lednové inflaci zveřejní Český statistický úřad zítra.
"Vliv deregulací na celkovou lednovou inflaci by měl být přibližně 0,8 procenta," řekla Hana Fegutová z IPB. V lednu podle ní pokračoval vliv růstu cen ropy, který začal v prosinci a bude rozložen do několika měsíců. Naopak ceny potravin byly v lednu stabilní a například u rajčat došlo dokonce k meziměsíčnímu poklesu cen.
I podle Jozefa Kovalovského z ČSOB ceny potravin rostly pomaleji než loni v lednu, a proto by neměly výrazně prohloubit vliv deregulací na růst spotřebitelských cen. Velký význam Fegutová nepřikládá ani novoročnímu přeceňování. "Poptávka domácností je stále nízká a naopak jsme svědky relativně silných povánočních slev," dodala. Naopak
Petr Zahradník z Conseq Finance novoroční úpravy nepodceňuje. Souhlasí ale s tím, že spotřebitelská poptávka je stále slabá . Martin Hlušek z Erste Bank Sparkassen očekává poměrně vysokou čistou inflaci. Domnívá se, že kromě deregulací se v lednu do cen plně promítne růst cen nákladů.Zdroj: HN z 7. 2. 2000