Jste v prvním ročníku na vysoké škole, s mírným zpožděním odevzdáte seminárku a ta se vám (s větším zpožděním) vrátí s některou obměnou strohé poznámky: doplňte literaturu a upřesněte citace.
Chytnete se za hlavu a začnete pátrat v paměti, v poznámkách a na internetu, co to vlastně citace jsou a jak by měly správně vypadat. A to dost možná ještě nevíte, že přes existenci jednotné citační normy nemálo škol a ústavů preferuje vlastní pravidla.
V tomto článku vám představíme normy úplných bibliografických citací. Pro seminární práce většinou stačí jejich stručnější podoba bez ISBN a počtu stran u monografií. Při citování z diplomových prací se pravděpodobně obejdete bez počtu příloh.
Bibliografické citace, tedy odkazy na zdroje, se kterými během tvoření odborného textu pracujeme, slouží nejen nám, abychom se neztratili v hromadě poznámek, ale především čtenářům textu, kteří si podle nich mohou dohledat literaturu a rozšířit tak svůj soubor zdrojů k danému tématu.
V neposlední řadě správným citováním dodržujeme autorskou etiku (přivlastnit si cizí myšlenky není ani správné ani chytré, někdo na to stejně přijde) a autorský zákon.
Pravidla pro bibliografické citace upravuje citační norma s mezinárodní platností.
ČSN ISO 690 - ČSN ISO 690 Bibliografické citace. Obsah, forma a struktura
(s účinností od 1. 12. 1996)
Ošetřuje citování z monografií a jejich částí, článků, sborníků a patentových dokumentů.
ČSN ISO 690-2 Bibliografické citace. Část 2: Elektronické dokumenty nebo jejich části (s účinností od 1. 2. 2000)
Stanovuje pravidla pro bibliografické citace z elektronických zdrojů – online monografií, časopisů a článků, diskuzních fór a elektronických zpráv atd. Totožná pravidla se používají pro dokumenty na CD a externích discích.
Obecné zásady
Jednotnost – občas se nabízejí různé způsoby citování – ať už si vyberete jakýkoliv, zůstaňte u něj;
Primární prameny – citujte pouze ze skutečně použitých publikací, nepřidávejte si do seznamu texty, o kterých krom bibliografického údaje nic nevíte;
Úplnost – uveďte všechny dostupné údaje, usnadňuje to zpětné dohledání literatury;
Zachování jazyka – v soupisu literatury nepřekládejte název ani údaje o vydání a nepočešťujte jméno autora.
Nejčastější chyby
Citování díla, které jsme ani nedrželi v ruce (abychom vypadali vzdělaně);
Necitování použitého díla – ať už opomenutím nebo záměrně;
Nepřesné citování – zejména u přejatých citací (které se obecně nedoporučují) občas ani není možné zdrojový dokument najít;
Zbytečné autocitace – vkládání odkazů na vlastní texty nesouvisející s tématem (jenom, abychom na sebe upozornili).
Praktické příklady – tištěné dokumenty
Monografie
PŘÍJMENÍ, Jméno. Název knihy: podnázev. Vydání. Místo vydání: Název nakladatelství, rok vydání. Počet stran. ISBN.
BALABÁN, Milan, Tydlitátová, Veronika. Gilgameš: mytické drama o hledání věčného života, vydání první, Praha: Vyšehrad 2002, 295 s., ISBN 8070213922
Článek v časopise
Autor. Název článku. Název časopisu, rok vydání, ročník, číslo, strany od-do.
Macák, Bohumír. Nový Fuks. In Literární měsíčník, 1974, 3, č. 7, s. 103
Diplomová práce
PŘÍJMENÍ, Jméno. Název: podnázev (= druh práce). Místo vydání: Název vysoké školy, případně fakulty, rok vydání. Počet stran, počet příloh. Vedoucí diplomové práce.
BILAVČÍKOVÁ, Jana. Projektové vyučování ve vlastivědě: diplomová práce. Brno: Masarykova univerzita, Fakulta pedagogická, 1999. 97 l., 25 l. příl. Vedoucí diplomové práce Miloslava Machalová.
Praktické příklady – elektronické dokumenty
WWW stránka
Jméno autora stránky (je-li uvedeno). Název stránky (tag "title") [ online ]. Datum publikování, datum poslední revize [citováno dne]. .
Ralf Mošt. Okoštuj Mošta! [ online ]. 2011, poslední revize 7. 1. 2012 [cit.2011-12-05] Dostupné z < http://www.ralfmost.cz/poezie.html>
Elektronický časopis – článek v elektronickém časopise
Primární odpovědnost. Název díla. Název seriálu [ Druh média]. Údaje o vydání [datum citace]. Přístup ke zdroji. Standardní číslo.
Čopjaková, Kateřina, Topolův siřemský román-kruh, Literární novinky [online] 8. 12. 2005, roč. 2, č. 2/3. Dostupné z: http://litenky.ff.cuni.cz/clanek.php/id-1320 [cit. 2006-06-28].
Odkazování v textu
Vždy, když v textu práce citujeme nebo parafrázujeme určitý dokument, připojíme k němu odkaz na bibliografickou citaci.
Odkaz může být vložen přímo do textu nebo uveden v poznámce pod čarou příslušné stránky. Pro seminární a diplomové práce je stále klasická metoda, kdy je citát v textu označen číslem odkazujícím k úplné citaci nacházející se v seznamu citací (typicky na konci kratší práce nebo na konci kapitoly). Podobně může být tato citace vložena do poznámky pod čarou. Pokud pracujete na počítači s novějším softwarem, práci vám usnadní předdefinované vkládání citací a spravování bibliografických odkazů v nabídce referencí.
Zamotala se vám z toho hlava? Buďte bez obav, za chvíli si na to zvyknete a už vám to nepřijde tak složité.
Úplné znění pravidel naleznete také v článku Bibligorafická citace.