Jaké výhody bychom od investičních certifikátů měli očekávat a s jakými slabinami bychom měli počítat?
Mezi hlavní „pluska“ investičních certifikátů bychom asi zařadili:
- skutečnost, že investorům poskytují možnost dosáhnout snáze a levněji tam, kam by se jako osamocení investoři nebo spekulanti nedostali (myšleny investice, či kombinace investic a dílem i nastavení rizik).
- relativní jednoduchost pro investora. Investor totiž nemusí detailně rozumět konstrukci certifikátu, její správnost a technickou stránku zabezpečuje emitent. Investor se musí poctivě seznámit s emisními podmínkami a pak může sledovat jen vývoj ceny certifikátu, případně podkladových aktiv.
- nezměrná variabilita podkladových aktiv a konstrukce, tedy investičních certifikátů. Investor si skutečně může vybrat to, co se mu bude hodit ke zhodnocení nebo do jeho spekulací. Navíc lze jednoduše investovat nebo spekulovat jak na rostoucím trhu, tak na klesajícím trhu.
- sekundární likvidita – certifikát je možno kdykoliv prodat na burze nebo u emitenta (prostřednictvím obchodníka s cennými papíry).
- příznivé nastavení nominálních hodnot certifikátů. Na rozdíl od dluhopisů lze nalézt certifikáty s nižšími nominály, např. mezi 10 až 100 EUR. Pak je možno investovat s relativně menšími částkami peněz.
- nákladově příznivá investice. Nákupy a prodeje certifikátů bývají levnější než fondy nebo aktivní obchodován např. s akciemi.
Na jaká „mínuska“ certifikátů upozornit?
U investičního certifikátu se asi potkáme se všemi obvyklými riziky, které provázejí investování na kapitálovém trhu. Jde např. o:
- o tržní riziko se svou systematickou a specifickou složkou. Zjednodušeně řečeno, systematická rizika jsou spojena s nejistotami ekonomiky, politiky, přírodního prostředí (katastrofy) apod. Riziko specifické (též jedinečné) souvisí s vlastnostmi specifickými pro typ podkladového aktiva.
- riziko měnové, obsahuje-li certifikát aktiva v cizí měně, nebo je v cizí měně přímo kotován.
- riziko inflační. Jinými slovy, očekávaný procentní výnos je třeba srovnávat s pravděpodobným vývojem inflace a zohledňovat i časovou cenu peněz.
- riziko emitenta, někdy též úvěrové, což plyne z toho, že investiční certifikát je dlužní úpis. Riziko spočívá v případné hypotetické platební neschopnosti emitenta.