Prázdniny se blíží a s nimi i potřeba nějakého toho přivýdělku. V takové situaci je nejdůležitější vědět, kde hledat a jaká je vůbec nabídka brigád na trhu práce. Jako studenti byste už měli být zběhlí v tom, že na nejběžnějších pracovních serverech o nic kloudného nezakopnete. Úspěch vám vždy a všude zaručí známosti. Na ty je spolehnutí, ale ne každý je má. V tom případě pak jděte rovnou k zdroji. Napište do firem a institucí, které se zabývají činností, kterou byste si chtěli v létě přivydělat. Přes zprostředkovatele toho spousta vyšumí, takže nemá cenu čekat na ten „správný“ inzerát.
Jako starci na chmelu
Budete se divit, ale chmelovým brigádám dosud neodzvonilo. Naopak máte jejich prostřednictvím šanci vydělávat od jara do léta. Od dubna začínají práce, při nichž se obhospodaří pole s chmelem a rostlinám se připraví zázemí pro pnutí po drátkách. V létě pak přichází chvíle sklizně. Srpen tak můžete strávit vstáváním mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní a během brigády strhávat chmel na valník. Druhá parta lidí vstává o hodinu později a jejím úkolem je připravit chmel na česání v automatickém provozu. Sběr chmelu je zkrátka pro romantiky, kteří touží po neobvyklé práci, poznávání nových lidí a míst.
Ve víru festivalů
Nemáme ale na mysli ty hudební. V tomto případě jde o brigády nabízené v rámci filmových festivalů. Mimo pokladních, uvaděček a různých asistentek můžete dělat i lépe placenou práci – překládat titulky k filmům. Tato nabídka platí samozřejmě u menších festivalů, které uvádí snímky z celého světa a potřebují k nim české titulky. Takto to každoročně funguje například na festivalu Cinema Mundi v Brně, který dává prostor studentům jazyků Masarykovy univerzity. Na festivaly do Uherského Hradiště nebo do Jihlavy to už s takovými zkušenostmi nebudete mít daleko.
Modelkou bez přehlídkového mola
Máte-li v sobě alespoň špetku přirozeného exhibicionizmu a naopak zrovna nedisponujete trendovými mírami, můžete si i tak splnit svůj modelkovský sen. Kariéru živého ramínka na šaty vyměníte za nevšední zkušenosti modelky či modela uměleckých aktů. Fotomodelek je všude spousta, ale svléknout se před třídou studentů kresby či sochařství chce přeci jen trochu kuráže. Brzy zjistíte, že vás nikdo neokukuje a že tuto brigádu můžete dělat v podstatě v každém věku a s volitelnými proporcemi. Pánové mají v této branži vystaráno, protože modelů je pomálu. Běžně se platí sto korun za hodinu, přičemž jeden výtvarný seminář má většinou tři hodiny.
Sledujte televizi zevnitř
Nemyslete hned na dráhu herce či moderátora, ale zaměřte se na komparz. V tomto případě jsou známosti téměř podmínkou, protože tyto jednorázové pracovní příležitosti se do oficiální nabídky většinou nedostanou. Stačí, abyste znali technického asistenta či recepční, a už můžete chodit pravidelně sedět do studia jako diváci diskuzních pořadů, vysílání pro mladé a vzdělávacích programů. Častokrát se po vás vůbec nic nevyžaduje a ještě se dozvíte a přiučíte nové věci. Jedno natáčení trvá kolem tří hodin a za tu dobu si můžete přijít zhruba na pět set korun.
Indiana Jones po česku
K jedné z méně obvyklých letních prací u nás patří i pomoc při archeologických vykopávkách. Upřednostňováni jsou samozřejmě studenti archeologie a příbuzných oborů. Nejčastěji se proto s nabídkami na výpomoc setkáte na univerzitních vývěskách. Jde tedy o ideální brigádu pro studenty humanitních oborů, kteří se nebojí fyzické práce. Vzhledem k tomu, že se u nás daří stavbám supermarketů a dálnic, mají zatím studenti o dostatek brigád v oboru postaráno. Připravte se však na desetihodinovou pracovní dobu za peníz typický pro humanitní obory, tedy 60-70 Kč/h.
Zkuste si najít zajímavou brigádu i na Vzdělání.cz. Výpis brigád najdete na: http://brigady.vzdelani.cz/.