7 rad, jak si vybrat dobrou jazykovou školu

07.06.2014 | , ChrisFromParis
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz


Není jazykovka jako jazykovka a že někdo ovládá cizí jazyk jako rodilý mluvčí, ještě neznamená, že umí i dobře učit. Poptávka je velká, nabídka ale také. Až si tedy budete vybírat jazykový kurz, dobře zvažte všechna pro a proti. Tento rychlý tutoriál vám pomůže vyřadit černé koně dostihu a vsadit na vítěze.

Každá jazyková škola o sobě tvrdí, že nabízí kvalitní výuku, profesionální lektory a skvělé technické zázemí. Něco tvrdit je snadné. Jak ale zjistit, že je to pravda?
Podívejme se na několik věcí, které byste měli při výběru jazykové školy vzít v úvahu.

1. Vybírejte jazykové školy s certifikátem


Začněte tím, že si otevřete stránky Asociace certifikovaných jazykových škol a projedete si seznam certifikovaných škol.
ACERT sdružuje jazykové škole v ČR. Provádí pravidelnou inspekci a kontroluje kvalitu jejich služeb. Členské školy musí nabízet kvalitní výukový program, prokázat, že mají výborné lektory a mít k dispozici patřičné odborné i technické zázemí jak pro učitele, tak pro studenty.
Samozřejmě, kvalitní služby mohou nabízet i školy, které nejsou členy asociace. Ale nebudete pro to mít žádný důkaz. Lepší je jít na jistotu, než střílet naslepo.

2. Uvědomte si, jak typ kurzu potřebujete


Profese jsou různé, lidé jsou různí, jejich potřeby jsou různé a i jazykové kurz jsou různé. Vyberte si takový kurz, který skutečně potřebujete.
Všeobecné kurzy jsou dobré pro začátečníky, kteří se učí jazyku od píky.
Každý, kdy se připravuje složit zkoušky na některý z jazykových certifikátů, by měl projít speciální přípravou. Zkoušky na FCE (First Certificate in English) či CAE (Certificate in Advanced English) jsou extrémně těžké a zákeřné. Často dostanou do kolen i toho, kdo se anglicky bez problémů domluví. Proto je lepší projít si kurzem specializovaným na tyto testy.
Některé kurzy jsou zaměřeny primárně na konverzaci – což nemusí být na škodu. Pokud pracujete v mezinárodní společnosti a potřebujete hlavně komunikovat s kolegy, nezáleží tolik na tom, jestli mluvíte gramaticky správně. Důležité je, že se domluvíte a rozumíte si. Osobně znám spoustu lidí, kteří perfektně ovládají anglickou gramatiku, ale když mají promluvit, nic z nich nevypadne.
Nabídka je mnohem širší – v úvahu připadají i online kurzy, kurzy pro děti a další. Na každém z nich bude výuka jiná – ne obsahem, ale stylem.

3. Zvolte si odpovídající úroveň kurzu


Kvalitní jazykové školy vás předem nechají projít testem, který vám pomůže určit vaši jazykovou úroveň. Snáze si pak vyberete kurz, do kterého byste se měli zapsat. Opravdu kvalitní školy pak mají specializované testy podle kurzu, který si volíte.
Když si zvolíte příliš těžký kurz, nebudete ostatním stačit. Když zase budete opakovat jenom to, co už umíte, nikdy se neposunete dál.
Nespoléhejte se ale jenom na test samotný. Projděte si i předpokládanou osnovu kurzu a ujistěte se, že se bude věnovat věcem, které ještě neznáte.

4. V menších skupinách se toho naučíte více


Je logické, že kurzy s menším množstvím lidí jsou dražší. Jsou ale i lepší. Naučit se cizímu jazyku není jednoduché a člověk potřebuje, aby mu učitel mohl věnovat patřičnou pozornost.
Znám lidi, kteří radši chodí na hodiny s větším množstvím účastníků/studentů, protože mají „větší šanci, že se skryjí před učitelem“. Jsou tak sami proti sobě. Vy přece chcete, aby si vás učitel všiml a pomohl vám s tím, co vám nejde!
Ideální velikost skupiny je mezi 5 a 8 lidmi. Při větších skupinách už na vás lektor nebude mít dostatek času.

5. Profesionální lektoři


V minulosti se mi ověřila jedna věc – nezáleží na tom, co se učím, ale kdo mě to učí. Dobrý učitel vás dokáže naučit i to, na co jste dokonale leví. Špatný učitel vás nenaučí nic – v nejlepším případě vás donutí, abyste se to naučili sami (což nemusí být zase tak špatný výsledek).
Pamatujte – nestačí umět cizí jazyk. Je důležité umět učit, pracovat s lidmi, vysvětlovat atd.
Pokud je to jenom trochu možné, pokuste se sehnat si reference nejenom na školu, ale i na učitele. Kvalitní školy mají reference od studentů na svých webových stránkách. Ještě lepší je, když znáte někoho, kdo si kurzem prošel, a osobně se ho poptáte na jeho zkušenosti.

6. Pozor na extrémně nízkou cenu


Hodně lidí se chytá na levnější kurzy, letní slevy apod. Mějte ale na paměti, že cena často odpovídá kvalitě. Mnohdy možná zaplatíte méně, ale také se méně naučíte.
Ještě horší je, když špatně porovnáte ceny. Některé kurzy sice stojí 5 tisíc, ale trvají rok. Další stojí 3 tisíce, ale trvají jenom půl roku. Který z nich je levnější? Než si vyberete kurz, pořádně si ověřte všechny proměnné.

7. Jazykový pobyt v zahraničí vám dá víc, než jakýkoliv kurz doma


Pokud se skutečně chcete naučit cizímu jazyku, nemůžu než vám doporučit, abyste vyzkoušeli některý z jazykových kurzů v zahraničí. Jaké mají výhody?
Jsou mnohem intenzivnější.
Nacházíte se v prostředí, kde se jazyk skutečně používá. Všechno, co jste se naučili, můžete rovnou vyzkoušet v praxi.
Jsou exotické – nejde tu jenom o kurz, ale o zážitek, na který se nezapomíná.
Výběr vhodného jazykového kurzu v zahraničí je ovšem kapitola sama pro sebe.

Bonusová rada: Kurzem to zdaleka nekončí
Nejdůležitější ze všeho je, abyste po skončení kurzu nehodili všechno za hlavu. Pokud nebudete nabyté znalosti utužovat, všechno vaše snažení půjde do kytek.
Je mnohem efektivnější, když něco děláte třeba jen půl hodiny, ale pravidelně každý den, než když něco děláte intenzivně, ale krátkodobě. Mozek se učí opakováním a automatizováním.
Ať už si tedy zvolíte jazykový kurz doma nebo v zahraničí, zkuste se na jeho konci pobavit se svým lektorem, jak byste měli pokračovat.
Možností je několik:

  • rovnou se zapsat na navazující kurz;

  • najít si skupinu cizinců ve vašem domácím městě a začít s nimi chodit na pivo;

  • nebo vycestovat na delší dobu do zahraničí.


A pokud nic z toho nepřipadá v úvahu, sledujte alespoň filmy v jejich originálním znění. Bez titulků.

Autor článku