6 rad, jak vybrat dobrý jazykový pobyt v zahraničí

07.06.2014 | , ChrisFromParis
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz


Jazykové kurzy v zahraničí mají své výhody i nevýhody. Pozitivní je, že v porovnání s tuzemskými jazykovými kurzy jsou mnohem intenzivnější, člověk se pohybuje v prostředí, kde je nucen cizí jazyk využívat, a navíc toho i mnohem více zažije. Na druhou stranu jsou zahraniční kurzy dražší, vyřizování všech úředních náležitostí je komplikovanější a před začátkem pobytu i během něj se toho může hodně pokazit. Jak si vybrat jazykový kurz v zahraničí a nespálit se? Máme pro vás pár tipů.

Jak vybrat dobrou jazykovou školu doma, jsme si už ukázali. Skoro všechno, co jsme doporučovali předtím, platí i tentokrát.
Z těch nejdůležitějších pravidel připomeňme:

  • čím méně studentů bude kurz absolvovat, tím více se toho naučíte;

  • vyberte si kurz podle toho, na co se chcete zaměřit (konverzace, gramatika, angličtina pro manažery aj.);

  • vyberte si kurz, který není pod vaši úroveň, ale ani nad vaše síly;

  • ověřte si, jaké má škola reference (kvalitní školy mají reference od bývalých studentů na svých webových stránkách).


Co dalšího byste měli udělat?

1. Spojte se s renomovanou agenturou


Než abyste kontaktovali přímo zahraniční školu, je lepší jednat přes zprostředkující instituci. Tou mohou být střední i vysoké školy, které podobné pobyty často nabízí, nebo specializovaná agentura.
Dobrá agentura vám nabídne zprostředkování zahraničního pobytu zdarma – je placená přímo partnerskou školou.
Vyberte si radši agentury, které zajišťují všechno včetně ubytování, víz, letenek, cestovního pojištění atd. Ušetříte si spoustu starostí.
Bezpečnější je také komunikovat s agenturami, které mají kamenné kanceláře. Můžete se s pracovníky setkat osobně, pobrat s nimi všechny své otázky, nechat si poradit nejenom vhodnou úroveň kurzu, ale i destinaci a co si vzít s sebou.
Navíc, pokud se v zahraničí něco pokazí (například máte problém s rodinou, u níž jste ubytováni), agentura vám to může pomoci vyřešit. Protože se jedná o velkou organizaci, která dodává zahraničním školám celou řadu klientů, bude mít mnohem lepší vyjednávací pozici, než vy.

2. Ověřte si kvalitu školy


Při výběru zahraniční školy vybírejte radši ty, které jsou členy profesních organizací a sdružení, které garantují její kvality. Ověřte si také, že je škola patřičně vybavená a nabízí vám kvalitní zázemí. Wi-fi a počítačová místnost jsou samozřejmostí.

3. Zvolte zemi, která jazyk používá


Cizím jazykům se můžete učit prakticky kdekoliv, za studiem angličtiny můžete vyjet třeba do Turecka. Moc bych vám to ale nedoporučoval. Proč?
Rodilý mluvčí vždycky mluví jinak, než národy, pro něž je jazyk sekundární. Mají horší výslovnost, dělají nevědomé chyby atd. Možná se s nimi domluvíte snáze, ale vy se přece nechcete naučit jazyk s chybami!
Počítejte i s tím, že zdánlivě stejný jazyk se liší stát od státu. Britská angličtina je jiná než americká (té americké je snazší rozumět). Kanadská francouzština je jiná než francouzská.
Pokud se učíte cizímu jazyku, je lepší jet rovnou za zdrojem.

4. Vyjeďte sami


Když jsem vycestoval já v rámci Erasmu, všiml jsem si, že studenti ze stejných národů (byť různých škol) se sdružovali k sobě a mluvili spolu v rodném jazyce. Separovali se od ostatních. Pokud na pobyt vyrazíte s nějakým Čechem, s největší pravděpodobností budete dělat to samé (je to přirozený reflex).
Vyhněte se tomu! Udělejte odvážný krok a vyjeďte do zahraničí sami. Ano, vědomě vás vyzývám k tomu, abyste zavřeli oči a vrhli se po hlavě do nebezpečí, ale dělám to pro dobro věci. Naučíte se tak mnohem víc!
Jak poznáte místa, na kterých bude méně Čechů? Inu, jsme už takoví, že se snažíme vybírat ty nejlevnější pobyty. Čím dražší pobyt zvolíte, tím větší máte šanci, že na něm budou pouze lidé, s nimiž se česky nedomluvíte.

5. Udělejte si dovolenkové plány


Přece jenom jedete do zahraničí. Vyplatí se zamyslet se nad tím, co tam budete dělat mimo studia.
Pravda, pokud jste si vybrali opravdu intenzivní kurz, na cestování vám čas nezbude. Ale mnoho škol nabízí i alternativní programy, v jejichž rámci si stát prohlédnete.
Pořádně si pročtěte, co je v zemi k vidění, a spočítejte si, jak je to od vaší školy daleko. Je přece fajn, že kromě nového jazyka poznáte i spoustu dalších věcí.

6. Dobře zvolte délku jazykového pobytu


Delší jazykové pobyty vám dají mnohem více. Týdenní jazykový pobyt vám dá mnoho, ale ne dost.
Obecně se říká, že deseti týdenní kurz vám pomůže postoupit o jednu jazykovou úroveň. Je to jenom orientační hodnota, záleží hlavně na kvalitě výuky, ale i na vaší snaze. Dobře si ale promyslete, co od jazykového pobytu očekáváte. Vyjet na delší dobu se vám určitě vyplatí.

Bonusová rada: Zůstaňte v zahraničí o něco déle
Možná se vám pobyt tak zalíbí, že se rozhodnete v zahraničí zůstat o něco déle. Mnohé agentury a školy vám s tím pomůžou, někdy vám dokonce zprostředkují najít práci. Předem si ověřte, jestli škola, případně agentura takovou možnost nabízí a využijte toho.
Jak si ověřil můj kamarád, který strávil dva roky v zahraničí a potom cizí jazyk pět let nepoužíval: „Když jsem nedávno mluvil s cizincem, jazyk mi sám naskočil do hlavy. Na pravidla pravopisu bych si nevzpomněl, ale mluvil jsem bez problémů.“
Jakmile si jazyk zažijete, je to stejné jako s řízením kola.

Autor článku