Nestíháte, nestačíte a už dokonce ani nesvačíte? Prostě toho „máte moc“? Někdy je toho na nás opravdu hodně, dost často si však tenhle stav sami, a to špatnou organizací času, která nás táhne zpět. Žádný strach, nejste v tom sami. Tento problém se netýká jen vrcholových manažerů, ale i nás, obyčejných smrtelníků.
A my vám teď poradíme, jak všechno „zmenedžovat“ tak, abyste konečně začali stíhat!
-
Stanovte si cíle.
Je velmi důležité, abyste věděli, čeho chcete nebo musíte za daný časový úsek (dejme tomu za týden) zvládnout. Odborníci doporučují napsat si seznam úkolů, které musíte zvládnout a poté je rozdělit podle důležitosti, buď do kategorií (ABCD, kde A je nejdůležitější a D nejméně důležitý úkol) nebo například očíslovat a plnit podle důležitosti nebo termínů odevzdání.
Tip: Mně osobně velmi pomáhá, když si k úkolům napíšu, kolik mi odhadem zaberou času, případně kolik času jim mohu věnovat (esej 40 minut, na úklid mám maximálně 15, přečtení dvou kapitol a napsání shrnutí do americké historie = slabá hodinka a nejpozději v 10 musím být v posteli). Průběžně si pak kontroluji, jak vše zvládám. Snažím se nedělat zbytečně velké prostoje mezi jednotlivými úkoly ani si dávat zbytečně mnoho prostoru. Ideální to není, dost často se u něčeho „zaseknu“, ale tento seznam mi dává jistou svobodu v přesouvání (přivstanu si a uklidím ráno nebo esej dopíšu v pauze na oběd).
-
Požádejte o zpětnou vazbu.
Pokud i přes všechnu snahu nejste schopni dodržet plán, pravděpodobně je někde něco špatně. Zapojte kamarády a poproste je, ať se s vámi na váš plán podívají. Nic za to nedáte a ještě získáte cenné rady. Možná jste se opravdu přecenili, možná jen máte někde zbytečné prostoje. Určitě však stojí za to vyposlechnout si i názor někoho dalšího.
-
Delegujte a eliminujte zbytečné činnosti.
A tím nemyslím jen v práci. Například slušně vyděláváte, tak proč byste si nemohli zaplatit paní na úklid? Nebo jste studenti, sdílíte s někým byt a uklízíte a dřete v něm jako jediní? Nedejte se a ozvěte se!
-
Nenechte se rušit.
Jedna z největších chyb, kterých se dopouštíme, je neustálé kontrolování mailů, telefonu, zpráv a Facebooku. Vše vypněte a odolejte pokušení zapnout až do doby, kdy daný úkol splníte! I kolegy (pokud to jen trochu jde) odkažte na později.
-
Nenechávejte maily v inboxu a papíry na stole!
Spíše tak jeden e-mail nebo papír přečtete úplně zbytečně několikrát, než ho skutečně začnete řešit. Pořád však budete mít pocit, že vlastně „pracujete“. Maily si roztřiďte do kategorií a podsložek, stejně tak papíry.
-
Multi-tasking aneb snažit se zvládat více věcí naráz.
Vypadá a zní to efektně, v reálném životě (a pozor, teď to bude bolet) bohužel dochází k tomu, že nám multi-tasking zabere daleko více času a má menší efekt, než kdybychom se věnovali jedné jedině věci pořádně, a to zvláště u aktivit, které vyžadují větší soustředění a přemýšlení, nebavíme se u koukání na televizi při žehlení.
-
Přestávky napomáhají efektivitě.
Maximálně se soustředit můžete zhruba jen 40 až 50 minut v kuse, pak si dejte 10 minut přestávku. Projděte se, klidně jděte ven, zhluboka dýchejte a dejte si v klidu kávu. Na druhou stranu se snažte z těch několik desítek minut, které máte k dispozici, vytěžit co nejvíce. Zaměřte se opravdu jen na danou úlohu a nenechte se rušit.
-
Nebojte se řici ne.
Podle Jörga Knoblaucha a Magdalény Pomikálkové, autorů knihy Time management: jak lépe plánovat a řídit svůj čas (vydala Grada), zní zlaté pravidlo time managementu následovně: říci ne, když je to možné, říci ano, když je to třeba.
Slovo „ne“, je totiž tím kouzelným slovíčkem, které vám ušetří spoustu času!
Tip na závěr: udělejte si test (v angličtině), jak dobrý je váš time management: www.mindtools.com Odpovídejte podle pravdy! ;-)
Možná by Vás také zajímalo, jak ovládat trému. Více se dozvíte v našem článku, který radí, jak s trémou pracovat.
Aktualizováno.