Tipy, jak bojovat proti stresu v práci

30.07.2014 | , ChrisFromParis
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

S ohledem na dobu, kterou trávíme v práci, je zřejmé, že nejčastější příčinou stresových situací je právě naše zaměstnání. K tomu ale patří i povinnosti s ním spojené a samo pracovní prostředí. Řada lidí pracuje více než 40 hodin týdně a k tomu mají i své vlastní starosti. Takový nápor na organizmus se nedá vydržet věčně.

S ohledem na dobu, kterou trávíme v práci, je zřejmé, že nejčastější příčinou stresových situací je právě naše zaměstnání. K tomu ale patří i povinnosti s ním spojené a samo pracovní prostředí. Řada lidí pracuje více než 40 hodin týdně a k tomu mají i své vlastní starosti. Takový nápor na organizmus se nedá vydržet věčně. Nejhorší je, že stres působí negativně na psychickou i fyzickou stránku našeho zdraví. Podíváme se na to, jak mu nejúčinněji předcházet nebo se s ním vyrovnat.

Spouštěče stresu:
- přepracování
- málo spánku
- špatné stravovací návyky
- rutina
- obava ze ztráty zaměstnání
- další povinnosti (studium při práci)
- problémy v osobním životě

Všem těmto spouštěčům se vyhnout nelze, a proto je dobré mít v zásobě alespoň několik triků, které vás ze stresové šlamastiky zaručeně dostanou. Přečtěte si následujících deset rad a zkuste si představit každodenní situace, při kterých byste mohli alespoň některé z nich uplatnit.

1. Najděte si svoje místo
Pro případy, kdy chcete předejít nebo v klidu vyřešit stresovou situaci, je dobré mít v práci nějaké klidné místo. Vždy se hodí jít si rychle vyčistit hlavu na chodbu, balkon nebo klasicky na záchod. Možnost být chvíli sám, uprostřed shonu pracovního dne, bude jistě k nezaplacení.

2. Pijte
Vzhledem k tomu, že dehydratace způsobuje bolesti hlavy a únavu, je potřeba dodržovat pitný režim. V případě, že máte ve firmě kuchyňku nebo nápojové automaty, můžete tuto opakovanou činnost proměnit v příjemný rituál spojený s krátkou procházkou po chodbě.

3. Dopřejte si
Při obědě v práci se zbytečně nestresujte tím, co nastane odpoledne. Hlavně nespěchejte,  zapomeňte na jídlo z fast foodu a na kmitání po firmě s ošizeným obědem v ruce. V klidu si sedněte k vydatnému obědu, který vám zvedne náladu a dodá potřebnou energii na zbytek pracovního dne.

4. Hýbejte se
Po náročném dni v práci, kdy vám v hlavně stále šrotují termíny, povinnosti následujících dní a starosti se stěhováním kanceláře, je nejlepší si dát do těla. K fyzickým aktivitám, které vás svou podstatou donutí nemyslet na práci patří především běh, jízda na kole, in-line bruslích, tenis nebo plavání. Pokud nejste zvyklí, vyřídí vás sport natolik, že si na práci v tu chvíli ani nevzpomenete.

5. Povzbuďte ducha
Cítíte-li se po příchodu ze zaměstnání prázdní a unavení, může vám jako duchovní strava posoužit oblíbená kniha nebo novinka vašeho autora, ke které jste se ještě nedostali. Kulturní vyžití jakéhokoli charakteru je pro řadu vytížených lidí velice důležité, a proto by měli co nejpravidelněji živit svůj intelekt i mimo práci.

6. Vypněte!
Máme na mysli telefony, počítače a cokoli co vás každým okamžikem může opět spojit s vaším blízkým i vzdáleným okolím. Rozhodnete-li se alespoň na chvíli relaxovat, neměli byste se nechat ničím rušit. Pokud to ve vašem případě nejde, vyčleňte si v rámci odpočinkového dne přesnou dobu, kdy se budete komunikaci s ostatními věnovat.

7. Odpočiňte si
O funkci a účinnosti spánku na náš organizmus asi netřeba dále hovořit. Pokud už se ale zrovna dobře nevyspíte do práce, můžete únavu a další podněty vyvolávající stres zahnat odpoledním odpočinkem. Nemusíte ani tvrdě usnout. Sami jistě dobře víte, že někdy stačí hodinka v leže a člověk může fungovat až do večera. Naučte se to.

8. Věnujte se blízkým
Skvělou prevencí proti stresu a jakýmkoli chmurným myšlenkám je čas strávený s milovanými lidmi. Snažte se ve volném čase trávit chvíle s rodinou a přáteli, kteří vás zaručeně a rychle dostanou ze splínu. Jsou to lidé, na které se budete moci vždy spolehnout a vy byste toho měli využít.

9. Použijte perspektivu
Máme tím na mysli, abyste nebrali některé věci tak vážně. Vezměte si, kolikrát se vám stalo, že jste se stresovali z věcí, které s odstupem doby působily směšně. Ve srovnání s pozdějšími starostmi nebo s problémy jiných se zkrátka čas od času zaobíráme naprostými malichernostmi. I proto je důležité se občas podívat na svůj život, v tomto pířpadě ten pracovní, z dostatečné perspektivy.

10. Udržujte se v pohodě
Říkáte si, že se to snadno radí? Jde ale o to, že pokud už se o vaše duševní nebo fyzické zdraví začne pokoušet stres, je zbytečné narychlo začít zdravě jíst, cvičit a hodně spát, když toho pak zase necháte. Nejspolehlivěji stresu v práci předejdete tak, že se budete do budoucna předchozími body inspirovat a z dlouhodobého hlediska se jimi budete řídit.
Aktualizováno.

Autor článku