Růst nájmů v letošním roce výrazně zpomalí

11.02.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ministerstvo financí (MF) bude muset podstatně opravit svůj původní předpoklad růstu cen nájemného od 1

Ministerstvo financí (MF) bude muset podstatně opravit svůj původní předpoklad růstu cen nájemného od 1. července letošního roku, který počítal se zdražením o osm procent. Ve skutečnosti by zvýšení cen nájemného mělo být zhruba pětiprocentní, což je nejméně za uplynulých sedm let. Ceny nájmů by se například u bytu 60 m2 měly podle velikosti obce zvýšit od 40 do 100 korun měsíčně. Vyplývá to z očekávaného vývoje růstu cen stavebních prací v roce 1999, podle nic

hž se současné platné vyhlášky ceny nájmů upravují.

"Odhad indexu cen stavebních prací z konce loňského roku a v lednu letošního roku byl na úrovni 4,9 procenta. V současné době se odhad zpřesňuje, ale ze zkušeností nelze čekat, že by se definitivní veličina změnila víc než o desetinu procenta," informoval včera HN František Smrčka z odboru metodiky cen MF.

Ještě v uplynulých týdnech se sice v materiálech MF, připravovaných v souvislosti s návrhem deregulace nájemného od začátku roku 2002, počítalo s osmiprocentním nárůstem nájemného od letošního července, ale podle současného vysvětlení ministerstva šlo pouze o důsledek toho, že návrhy pracovaly s předpokládanými odhady růstu cen stavebních prací z loňského podzimu. "Domnívali jsme se, že index bude vyšší

," potvrdil Smrčka. Pro případné vyšší zdražení maximálního regulovaného nájemného by bylo zapotřebí novelizovat současnou vyhlášku, a to velmi rychle, protože podle ní je MF povinno zveřejnit nově platnou nejvyšší cenu regulovaného nájmu do konce února. Z informací HN však vyplývá, že takový záměr na MF zatím neexistuje. Naopak, jeho představitelé nedávno několikrát opakovali, že současná vyhláška zůstane v platnosti i v letošním roce. Představitelé Ministerstva pro místní rozvoj nicméně včera požádali své kolegy na MF o schůzku na téma nájemné.

I když by se státem vyhlašovaná maximální cena nájemného zvýšila od 1. července jen o 5 procent, neznamenalo by to, že se v bytech s regulovanou činží náklady automaticky zvýší v tomto rozsahu. Obce a města mají možnost na základě využití tzv. polohové renty zvýšit státem stanovený limit o pětinu.

"Možnost zvýšení ceny ovšem využívá jen málo obcí a my je k tomu nemůžeme nijak nutit. Jediné, co nám zbývá, je, že je o této nutnosti ve spolupráci se Svazem měst a obcí nějakým způsobem přesvědčujeme," říká šéf odboru metodiky cen MF Pavel Maštálka. Obce dávají přednost plošnému zdražení, protože je pro ně jednodušší převzít obecně platné nařízení. Diferenciace podle polohové renty využívá podle MF jen kolem sedmdesáti o

bcí.

Podle prognózy MF, týkající se růstu regulovaných cen nájemného, by se příští rok měly tyto ceny zvýšit o 10 procent. Od počátku roku 2002 by měla být plošná regulace zrušena a v rámci chystaného zákona o nájemném převedena do kompetence měst a obcí. V jejich pravomoci by bylo stanovení místně obvyklého nájemného, které by podle současné podoby návrhu věcného záměru tohoto zákona mělo sloužit jako východisko pro smluvní nájemné, uzavírané na základě dohody mezi pronajímatelem a nájemcem.

Stanovisko Mi

nisterstva pro místní rozvoj (MMR) k nové ceně regulovaného nájemného se včera nepodařilo získat. "Návrhy ministerstva zatím neznáme, ale MMR nikdy neříkalo, že by nájemné mělo růst vyšším tempem," uvedl Smrčka. Ministr Jaromír Císař již delší dobu chce, aby se nájemné nezvyšovalo plošně na základě vývoje stavebních cen prací, které jsou podle něho nadsazené.

V diskusích o nájemném zastával stanovisko, že státem regulované nájemné by se mělo od poloviny letošního roku zvýšit v průměru o 2 až 3procenta nad inflací, ale mělo by dojít k podstatně větší diferenciac

i podle kvality a polohy bytu. V konečném souhrnu jde tedy o požadavek pětiprocentního růstu, který odpovídá loňskému vývoji indexu stavebních prací, z něhož vychází dosud platná vyhláška MF pro ceny nájemného.

Zdroj: HN z 11. 2. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU