Na co nezapomenout při zápisu na VŠ a během začátku prvního semestru

03.09.2014 | , ChrisFromParis
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

Poté, co vám přijde přijímací dopis na vysokou školu, se nenechte obelhat pocitem, že vašemu studentskému životu už nestojí nic v cestě. Právě v těchto letních dnech byste měli zůstat obezřetní a ohlídat si všechny povinnosti spojené s budoucím studiem na VŠ. Poradíme vám jak se nejlépe připravit na nutné administrativní kolečko, které vás čeká před nástupem do studia.


Poté, co vám přijde přijímací dopis na vysokou školu, se nenechte obelhat pocitem, že vašemu studentskému životu už nestojí nic v cestě. Právě v těchto letních dnech byste měli zůstat obezřetní a ohlídat si všechny povinnosti spojené s budoucím studiem na VŠ. Poradíme vám jak se nejlépe připravit na nutné administrativní kolečko, které vás čeká před nástupem do studia.  

Buďte připraveni na vše


Pro začátek nebude jistě na škodu, když si pečlivě prostudujete webové stránky vaší vyvolené univerzity. Obecnými informacemi týkajícími se výuky, dopravy, ubytování a stravování si rozšíříte obzory o chodu celé vysoké školy. Konkrétní informace však hledejte na stránkách fakulty, protože úřední i studijní záležitosti si většinou spravuje každá fakulta i katedra sama.

Nezapomeňte na zápis


Pro faktický nástup na vysokou školu je nutné se osobně zúčastnit zápisu studentů do prvních ročníků. Už zde se jistě požadavky každé univerzity liší, ale v zásadě vše probíhá podobně. Ve stanovený termín a čas byste se měli dostavit do patřičné budovy a učebny vaší fakulty, kde prokážete svou totožnost a stvrdíte přijetí na vysokou školu.
K zápisu na VŠ je potřeba doložit:
- občanský průkaz (max. pas) – raději se nepokoušejte diskutovat se studijními referentkami ohledně platnosti řidičského průkazu či jiných dokladů
- potvrzení o přijetí na VŠ – veškerou korespondenci se školou si raději uschovejte do doby, než budete v klidu studovat
- další doklady – může se stát, že konkrétní škola požaduje při zápisu ještě jiné dokumenty (např. Masarykova univerzita vyžaduje podepsané prohlášení BOZP a školní řád)

Čeká vás ještě více administrativy


Přestože je to z vaší strany prozatím vše, má i škola připravenu řadu papírů k převzetí, vyřízení či dalšímu předání. I z toho důvodu se raději nepokoušejte v den zápisu zapomenout doklady a další nutné dokumenty. Hodit se vám bude i několik psacích potřeb.
Při zápisu na VŠ obdržíte:
- potvrzení o zápisu (nejdůležitější listina, kterou v té chvíli můžete dostat – opět uschovejte)
- login a heslo do školní databáze nebo internetového informačního systému, chcete-li (umožní vám si zaregistrovat předměty, přístup do katalogu knihovny či objednávkového systému menz, navíc zůstanete v neustálém spojení se školou)
- pokyny k zařízení studentské karty (většinou jde o průkaz ISIC, ale někde mají speciální průkazy – na obojí se musíte dát znovu vyfotit přímo ve škole, takže na průkazkové foto zapomeňte)
- potvrzení o studiu – to vám všude zajistí studentskou slevu a výhody

Kde všude využijete potvrzení o studiu:


1.zdravotní pojišťovna – potvrzení dokládá, že za vás pojištění i po dokončení SŠ platí  stát (vyžadováno při nástupu do studia a přechodu do navazujícího)
2.banka – díky tomu máte nárok na založení nebo pokračování ve studentském účtu s různými platebními výhodami (vyžadováno každý semestr, někde jednou za rok)
3.jízdenky – jako student máte nárok na zlevněné jízdné v MHD i u autobusových a vlakových dopravců – na základě potvrzení vyřídíte všechny potřebné doklady a časové jízdenky (vyžadováno jednou za rok při obnovování slevy)
4.rodiče – na základě vyřízeného potvrzení na vás mohou rodiče získat slevu na dani
5.práce – pakliže někde pracujete nebo si budete chtít zařídit brigádu, budete i zde odevzdávat potvrzení o studiu

Najděte si další informace


Mimo internet a komunikaci se studijním oddělením máte ještě několik možností, kde získat další užitečné informace a postřehy z běžného života na vysoké škole. Řada fakult ještě před začátkem semestru organizuje různé akce pro prváky – tzv. orientační týden. V konkrétních termínech se odehrává například prohlídka školy, seznámení s informačním systémem nebo práce s katalogem knihovny. V těchto dnech se pokuste získat i brožuru určenou novým studentům, kde najdete pohromadě vše důležité. Další příležitostí k zisku dalších aktualit a věcí týkajících se vašeho studijního oboru by mohl být i seznamovací výlet pořádaný katedrou. Zde se setkáte se svými vrstevníky, kteří mohou mít informace, které vám chybí, nebo vám předají rady od starších kamarádů na škole.

Autor článku