V Asii se rodí nový hospodářský zázrak

14.02.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Východ překonal finanční krizi z minulých let a obnovuje svou dynamiku, jisté riziko však představuje Japonsko

Východ překonal finanční krizi z minulých let a obnovuje svou dynamiku, jisté riziko však představuje Japonsko

Pouhé dva a půl roku po propuknutí "asijské chřipky" našly nejdynamičtější země jihovýchodní Asie napojení na své někdejší růstové hodnoty.

Až šestiprocentní nárůst hrubého domácího produktu (HDP) mohou letos očekávat asijské země. Podle nejnovější studie Deutsche Bank Research se na "správné cestě" nacházejí zejména Jižní Korea, Singapur a Thajsko, které nedávné finanční krize využily k zásadním strukturálním reformám hospodářství a hlavně finančnictví. Do značné míry to platí také o Indii. Zaostává zatím Indonésie, v neposlední řadě proto, že už bývalá vláda nedokázala prosadit nejnutnější refor

my, země je nyní ohrožována politickými a národnostními turbulencemi.

K oživení přispívá USA

Příčinu růstu vidí zmíněná studie především v trvající konjunktuře Spojených států, výrazném oživení v Evropě a zlepšených vyhlídkách tzv. nových trhů. Zvýšená ekonomická integrace většiny asijských zemí by mohla pomoci při překonávání regionálních výkyvů. V příštím roce by mohly především země jihovýchodní Asie, Jižní Korea a Tchaj-wan udržet solidní růst kolem 5,6 procenta. Příkladem zvládnutí krize může být Singapur. Podle deseti největších investičních fondů v Asii může městský stát letos očekávat růst HDP až ku hranici šesti procent. Singapur těží z obnoveného zájmu o polovodiče a počítače, který byl popohnán rozvojem informačních technologií a internetu. Firmy na ostrově využily krize k zčásti drastickému snížení mezd a tím i snížení nákladů. Stát hodně investoval do zvýšení přitažlivosti Singapuru pro chemický průmysl, který se tak stal - po elektronice - druhým motorem konjunktury. V jedenadvacátém století bude ekonomika ostrova určována šesti obory. Vedle elektroniky to budou mj. petrochemie, farmacie a tzv. čistá chemie.

Čína se těší do WTO

V regionálním přehledu poněkud v reformním úsilí pokulhává Čína, zřejmě proto, že vedení dává přednost stabilitě před příliš rychlými změnami. Ovšem pokud bude ještě letos Čína přijata do Světové obchodní organizace, lze očekávat, že se bude muset vypořádat s poměrně náhlými změnami, protože členství ve WTO s sebou nese také povinnost otevření vlastních trhů a širší napojení na mezinárodní obchodní a ekonomické standardy.

Přes ne zcela jasnou hospodářskou politiku premiéra Mahathira se na scénu vrací také Malajsie. Ovšem právě neprůhlednost hospodářské politiky vede analytiky k rozporuplným odhadům růstu v roce 2000. Ovšem za nejnižší hranici se považuje čtyřprocentní růst.

Zadluženost klesá

Optimistický výhled pro Asii se opírá především o vyhodnocení klasických krizových indikátorů. Tak například poměr zahraničního zadlužení k devizovým rezervám ve všech krizových zemích klesl z až 200 procent pod hranici jednoho sta procent. Podařilo se zastavit neomezené udělování úvěrů, které téměř položily finanční systém v krizí postižených zemích. Financování podniků se nyní děje převážně přes kapitálový trh, což usnadňuje a zprůhledňuje alokaci kapitálu. Stejně tak se podařilo odstranit nadhodnocení měn, což výrazně zvýšilo konkurenceschopnost exportních odvětví. Prosazení reforem je ovšem nutné stále ještě v mikroekonomické sféře.

Příznivý vývoj a problémy

Současný ekonomický vývoj v regionu ovšem není ani bez rizik. K nim DBR počítá pomalé reformy v Japonsku, rostoucí ceny ropy. Jisté nebezpečí pro z krize se probouzející ekonomiky představují i regulace na kapitálovém trhu průmyslově vyspělých států. Jisté ovšem je, že růsto

vé hodnoty vyjadřované před propuknutím krize dvoucifernými hodnotami mají někdejší "tygří země" za sebou.

Například Singapur, který ještě v roce 1994 vykázal růst hrubého domácího produktu ve výši 10,5 procenta, se nyní musí spokojit, pokud se naplní nejoptimističtější prognózy, pouze se sedmiprocentním růstem HDP, pravděpodobnější je, že hodnota bude ještě o něco nižší.

V každém případě oživení v jihovýchodní Asii dává křídla i evropským exportérům. Ze zásuvek jsou vytahovány a oprašovány projekty, jež by měly zlepšit např. asijskou infrastrukturu. Také proces sbližování Asie a Evropy, tzv. ASEAM, nastartovaný těsně před propuknutím krize, by se mohl opět oživit. V každém případě: analytici jsou zajedno v tom, že nyní je nejvhodnější naskočit na rozjíždě

jící se vlak.

Zdroj: HN z 14. 2. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU