Silný růst tržeb na konci loňského roku potvrzuje oživení ekonomiky. Maloobchod roste kromě dvou výkyvů už od loňského března. Dokládá to i poslední údaj Českého statistického úřadu, který včera ohlásil, že tržby v maloobchodu se ve stálých cenách v loňském prosinci meziročně zvýšily o 6,4 procenta, což je druhé nejvyšší tempo růstu za loňský rok. Na rozdíl od průmyslu, stavebnictví a zemědělství je obchod jedinou složkou ekonomiky, která již překonala recesi, komentovali ekonomové poslední údaj z Českého statistického úřadu.
Silný růst tržeb v prosinci potvrdil pokračující oživení domácí poptávky. "Růst maloobchodu je poměrně robustní, protože je podporován dvěma faktory: pokračuje růst reálných mezd a růst nezaměstnanosti zpomaluje. V prosinci se k tomu přidal i efekt předvánočních nákupů, jehož sílu již
naznačily údaje o dovozech," uvedl Martin Čihák z Komerční banky.Podle Davida Marka z České spořitelny pomohla maloobchodu i snaha nadnárodních maloobchodních firem získat pro sebe co největší díl českého trhu. Rozmach maloobchodních řetězců probíhá částečně na úkor malých prodejců, což potvrzují i prosincová čísla: V malých firmách do 50 zaměstnanců tržby meziročně poklesly o dvacet procent, zatímco příjmy velkých podniků vzrostly o 22,4 procenta.
V letošním roce analytici očekávají, že maloobchodní tržby porostou v průměru obdobným tempem jako loni, zhruba kolem dvou až tří procent. Dá se tedy očekávat, že lidé, místo aby spořili, budou spíše utrácet. "Oživení ekonomiky bude zvyšovat důvěru spotřebitelů i maloobchodníků, vzrostou i maloobchodní nákupy
drobných podnikatelů," dodal Čihák.Všechny významné složky služeb v loňském roce rostly, s výjimkou pohostinství a ubytování, kde doznívaly důsledky recese. Stejně jako v minulých měsících i v prosinci rostly nejrychleji příjmy v oblasti telekomunikací, a to v důsledku rozvoje mobilních telefonů. I ostatní služby hlásí vyšší výnosy:. "Vysoké meziroční růsty tržeb v dopravě a ve službách převážně pro podniky vypovídají o značném oživení ekonomické aktivity," shrnul Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.
Zdroj: HN z 15. 2. 2000