Latinská Amerika se začíná zvedat

16.02.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nerovnoměrný ekonomický růst podvazuje vzájemnou výměnu zboží v oblasti

Nerovnoměrný ekonomický růst podvazuje vzájemnou výměnu zboží v oblasti

Po dvou letech poklesu začíná v Latinské Americe ekonomické oživení. Mezi jednotlivými zeměmi jsou však značné rozdíly. Podle nejnovějšího vývoje analytici soudí, že Mexiko, Peru či Brazílie se vyrovnávají se současnou ekonomickou situací velmi dobře, zatímco například Chile, Kolumbie, Venezuela a v menší míře i Argentina se z krize dostávají pomaleji.

Nicméně i v těchto zemích jsou důvody k sílícímu optimismu, prognózy světového vývoje jsou příznivé a postupující globalizace bude mít příznivý vliv na celý latinskoamerický svět. Určitě se sblíží procenta růstu, spotřeby či investic, naproti tomu se mezi jednotlivými zeměmi očekávají disproporce mezi růstem inflace, ve stabilitě zahraničního financování či ve výši salda platební bilance.

Z hodnocení vývoje jednotlivých zemí vychází příznivě Brazílie, která na počátku minulého roku devalvovala národní měnu, což se nepromítlo do zesílení inflace, která se pohybovala pod pěti procenty. Finanční stabilita se příznivě projevuje v měnové politice, Brazílie snížila úrokové sazby a zahraniční investoři zvýšili zájem o tento trh.

T

ento vývoj měl ovšem své stinné stránky v sousedních zemích. Devalvace realu zlevnila brazilské exportní zboží, na což doplatili především vývozci z Argentiny. Stejně tak i zahraniční investoři začali o Argentinu ztrácet zájem ve prospěch Brazílie a její finanční představitelé byli nuceni provádět přísnou bankovní politiku, což se nepříznivě promítlo právě do investic. Výsledkem byl mimo jiné pokles hrubého domácího produktu o tři procenta a také deflační tendence.

Nerovnoměrný vývoj má své negativní důsledky i na ekonomické vztahy mezi státy této oblasti, především recese v Argentině, Chile a Venezuele negativně ovlivnila spolupráci v rámci svazku Mercosur. Bylo tomu tak zejména ve vztazích mezi Argentinou a Brazílií, obchodní výměna mezi oběma těmito zeměmi, která v roce 1997 činila 18 miliard dolarů, poklesla v roce loňském na méně než 13 miliard dolarů. Nemalou měrou k tomu ovšem přispěly i nepříliš dobré politické vztahy mezi i oběma zeměmi. A ne právě vřelou situaci uvnitř skupiny Mercosur negativně o

vlivnila právě devalvace v Brazílii.

Zdroj: HN z 16. 2. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU