Peníze na investice dostanou obce až po schválení státního rozpočtu

16.02.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Rok 2000 nezačala vláda sociální demokracie v řízení státní kasy příliš úspěšně

Rok 2000 nezačala vláda sociální demokracie v řízení státní kasy příliš úspěšně. Hospodářství státu se totiž již měsíc a půl řídí podle rozpočtového provizoria. Kabinet Miloše Zemana hospodaří podle předložené, ale ne- schválené verze státního rozpočtu. Tu zamítli poslanci na konci loňského roku. Česká republika tak zažívá nejdelší rozpočtové provizorium ve své historii.

Na penězích ze státního rozpočtu jsou závislé nejen jednotlivé obce, města, ale také školy a výzkumná pracoviště. "Může to ovlivnit provoz některých institucí," dodává k dopadům rozpočtového provizoria Eduard Janota, náměstek ministra financí odpovědný za oblast státního rozpočtu. Instituce musely omezit výdaje na ce

stování, benzin, ale kupříkladu i nákup knih do školních knihoven. Ve školách se začíná více dohlížet i na kopírování učebních materiálů. Podle Janoty se může hospodaření bez schváleného státního rozpočtu promítnout i do investic, které byly zahájeny již v předchozích letech. Obec Chocenice má například "rozdělanou" plynofikaci.

Starosta obce Zdeněk Šrámek chce s výstavbou plynových přípojek pokračovat v dubnu. "Modlíme se, aby do té doby peníze na plyn byly," říká. V současné době ale není ještě jasné, v jakém rozsahu poslanci při schvalování rozpočtu peníze na jednotlivé investice uvolní.

Nezahájené stavby musejí počkat

Horší situace je u zamýšlených projektů. "Zarazily se peníze na nově zahajované investice," prohlašuje tiskový mluvčí ministerstva financí Libor Vacek. Chtějíli obce něco stavět, musí se spoléhat jen na vlastní prostředky. Ty tvoří především část daně z příjmů a místní poplatky. V obci Štěnovice neschválený rozpočet blokuje zahájení investiční výstavby. Místostarosta Oldřich Havlíček říká

, že by chtěli začít stavět nové byty. "Máme vše připraveno a mohli bychom okamžitě začít," tvrdí. Štěnovickým však chybí státní dotace ve výši zhruba deseti milionů korun, která by pokryla polovinu veškerých nákladů. "Nemůžeme stavbu zahájit s rizikem, že dotaci nakonec nedostaneme," říká Hlaváček, který současně dodává: "Obecní zdroje totiž na její dokončení určitě stačit nebudou." Pro některá města však rozpočtové provizorium rozhodně není žádná tragédie.

"Myslím si, že na město Ostrava nemá současný stav rozpočtu vážný dopad," uvádí Rostislav Honus z odboru financí a rozpočtu ostravského magistrátu. Podobný názor má i Vladimír Hůlka, přednosta Okresního úřadu Praha-Východ. "Investiční činnost jsme chtěli zahájit až v pololetí," tvrdí. Ohrožena však může

být i výstavba čističek odpadních vod či výstavba nájemních bytů. Na tyto investiční akce totiž stát poskytuje účelové příspěvky do místních rozpočtů. Všechny potíže by však měly skončit do čtrnácti dnů. Na březnové schůzi sněmovny poslanci rozpočet s největší pravděpodobností schválí.

Zdroj: HN z 16. 2. 2000


Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU