Tlak vlády přiměl šéfa Komerční banky k odchodu

17.02.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Tlak vlády stál Jana Kollerta místo generálního ředitele největší české banky

Tlak vlády stál Jana Kollerta místo generálního ředitele největší české banky. Začalo to minulý týden, kdy Zemanův kabinet jednal o uvolnění 36 miliard, které by měly bance pomoci ze současných problémů. Pomoc schválena nebyla. Příčinou byl požadavek vlády na prošetření obchodů, které Komerční banku (KB) připravily o osm miliard korun. Vláda také žádala, aby byli jednoznačně určeni viníci této ztráty.

V úterý na Kollerta zaútočil ministr financí Pavel Mertlík. "Já osobně se nedomnívám, že je možné, aby Jan Kollert zůstal ve funkci generálního ředitele," řekl. Ministr navíc včera přiznal, že Kollerta osobně požádal o rezignaci již minulý pátek. Za odstoupením generálního ředitele nestojí jen snaha potrestat v

iníky ztrátových obchodů. Stát se chystá prodat v bance svůj podíl, a tak se snaží, aby byla pro kupce co nejatraktivnější. "Vedení banky nebylo důvěryhodné pro zahraniční investory," řekl k tomu Jan Vinter, jeden z oslovených kandidátů na uvolněný post generálního ředitele KB. Jeho slova potvrzuje i chování kapitálového trhu.

Cena akcií banky po zprávě o Kollertově odstoupení vyletěla raketově nahoru. Rezignací Kollerta však změny v bance nekončí. Ministr financí Pavel Mertlík včera sdělil, že bude muset odejít celé představenstvo kromě jediného člena Petera Palečky, který byl pověřen dočasným vedením banky. Vláda byla včerejším Kollertovým odstoupením uspokojena. Rozhodla, že bance pomůže. Z KB bude do dubna vyvedeno šedesát miliard špatných úvěrů, za kter

é stát zaplatí 36 miliard korun. Jako o možných nástupcích Jana Kollerta se hovoří o Janu Vinterovi, řediteli firemního bankovnictví Erste Bank Sparkassen, generálním řediteli Živnostenské banky Jiřím Kunertovi a bývalém předsedovi představenstva Credit Lyonnais Heinrichovi Sittlerovi.

Zdroj: LN z 17. 2. 2000


Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka