Včera rezignoval na své funkce Jan Kollert, generální ředitel a předseda představenstva Komerční banky. Jeho rozhodnutí přijal po včerejším jednání vlády s povděkem ministr financí Pavel Mertlík. Kollertovo setrvání v pozici šéfa největšího tuzemského peněžního ústavu bylo neudržitelné již delší dobu. V úterý to nepokrytě dal najevo i Mertlík. "Já osobně se nedomnívám, že je možné, aby Jan Kollert zůstal ve funkci generálního ředitele," řekl doslova. Minis
tr financí tak dal jasný signál jak pro dozorčí radu, tak i pro Kollerta samého. Zda bývalý šéf KB dostane nějaké odstupné, je zatím ve hvězdách.Pokud by smlouva nebyla "morálně zdůvodnitelná", nebudou podle Mertlíka žádné peníze vyplaceny. "Vláda obecně odmítá postupy typu zlatých padáků," podotkl Mertlík. Kdo se stane novým šéfem Komerční banky, není dosud jasné, protože dozorčí rada zatím do této funkce nikoho nejmenovala.
Mezi možnými kandidáty na post šéfa KB se objevují Jan Vinter ředitel firemního bankovnictví české Erste Bank Sparkassen, Jiří Kunert generální ředitel Živnostenské banky a zejména bývalý šéf pražské Crédit Lyonnais Heinrich Sittler, který potvrdil, že již byl v této souvislosti kontaktován. Řízením banky byl dozorčí radou až do jmenování nového předsedy představenstva pověřen jeho nynější člen Peter Palečka. Ten se stal členem představenstva teprve v říjnu loňského roku. V bance pracuje od roku 1998, a není proto zatížen hříchy minulosti.
Kollert z banky nepospíchá
Na otázku, kdy Kollert z banky odejde, sdělil LN tiskový mluvčí Ivo Polišenský, že jde o několik týdnů, během nichž předá funkci svému zástupci. "Bude působit ve funkci konzultanta," podotkl Polišenský k působení Kollerta v nejbližších dnech. V tiskové zprávě dozorčí rady se navíc naznačují i další personální změny ve vedení KB. "Rezignace Kollerta byla učiněna po vzájemné dohodě s dozorčí radou s tím, že tento krok otevře cestu pro zásadní rekonstrukci představenstva Komerční banky," uvádí zpráva.
Ministr financí Pavel Mert
lík byl včera mnohem přímočařejší, když prohlásil, že odejít budou muset všichni členové představenstva kromě Petera Palečky. "Domnívám se, že v dohledné době bude nezbytná celková rekonstrukce představenstva Komerční banky, zdůraznil Mertlík, který vzápětí dodal: "Je třeba nalézt do vedení banky nové lidi, kteří dokončí proces přípravy banky pro privatizaci a privatizaci samou." V bance nadále zůstávají tři bývalí manažeři, kteří jsou odpovědní za současný žalostný stav banky. Tomáš Doležal a Petr Budinský jsou členy představenstva od roku 1995 a Jaroslav Mareš je v představenstvu ještě o dva roky déle.Budinský byl navíc od roku 1993 členem dozorčí rady KB. Pod jejich vedením banka rozpůjčovala desítky miliard korun, které dlužníci nesplácejí. V současné době probíhají v bance šetření auditorské firmy Deloitte & Touche, která zkoumá mimo jiné pochybení jednotlivých manažerů při obchodech KB s rakouskou firmou B.C.L. Trading. Ty připravily KB o osm miliard korun.
Kvůli špatným obchodům z minulých let bude muset stát vyvést z banky špatné úvěry ve výši šedesáti miliard korun. Jen tak si banku vůbec někdo koupí. Mertlík se svou kritikou bývalého šéfa KB připojil k názoru exministra financí Ivana Pilipa. Ten již na konci loňského roku v tisku zpochybnil Kollert
ovy profesionální schopnosti vést banku v těžkém předprivatizačním období.Zdroj: LN z 17. 2. 2000