Francie očekává ekonomický vzestup

18.02.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

V letošním roce bude francouzská ekonomika pokračovat ve svém dosavadním vzestupu, a to i přes určité sociální napětí, které podnítil přechod na zkrácený pracovní týden o 35 hodinách

V letošním roce bude francouzská ekonomika pokračovat ve svém dosavadním vzestupu, a to i přes určité sociální napětí, které podnítil přechod na zkrácený pracovní týden o 35

hodinách. Podle nejnovějších statistických údajů se hrubý národní produkt (HDP) Francie zvýšil ve posledním čtvrtletí loňského roku o 1,1 procenta, což je nejvyšší kvartální růst v devadesátých letech. V prvních třech měsících roku letošního se má tento trend poněkud snížit, analytici očekávají růst HDP o 0,7 procenta, celkově pak má být rok 2000 příznivější než léta předchozí. Většina ekonomů soudí, že vzestup hrubého domácího produktu bude v letošním roce 3,4 procenta proti 2,7 procenta v roce 1999. Tyto výhledy ovšem řadí Francii na přední místo současného vývoje států Evropské unie.

Hlavním motorem ekonomiky má být podle analýzy odborníků banky Credit Lyonnais zvyšování poptávky po francouzském zboží v zahraničí, ale také i růst domácí poptávky. Analytici zdůrazňují psychologicky příznivé spotřebitelské ovzduší, ke kterému přispívá důvěra v příští vývoj. Především zástupci průmyslových odvětví očekávají oživení poptávky a konsolidaci pozic při vývozu do zahraničí.

Přes stále vysokou nezaměstnanost, která je nad hranicí 10 procent, vyplývá z průzkumu veřejného mínění, že obava ze ztráty zaměstnání není již tak výrazná, jako tomu bylo v minulých letech. Z toho vyplývá zvýšená poptávka jak po předmětech denní potřeby, tak i po zboží investiční povahy.

Tato konjunktura by pak podle studie Credit Lyonnais mohla být ještě vyšší nebýt poměrně nízké hladiny platů a mezd. Podle studie ministerstva práce se od počátku osmdesátých let stále zvyšuje podíl "nízkých" mezd, to jest takových, které jsou nižší než dvě třetiny mzdy průměrné. Toto nízké platové ohodnocení se týká především žen, mladých lidí a osob s nízkou kvalifikací.

Důkazem rostoucího významu francouzské ekonomiky ve světě je stále se zvyšující francouzská investiční činnost v zahraničí. Zatímco v roce 1997 činily tyto investice 207 miliard dolarů, v roce 1998 se zvýšily na téměř 240 miliard dolarů a za devět měsíců minulého roku investovaly francouzské podniky v zahraničí již téměř 270 miliard dolarů. Ne právě nejlepší však je vývoj státních financí.

Přes poměrně příznivý ekonomický vývoj, výrazný růst a dobré výsledky výběru daní skončil loňský rozpočet deficitem 206 miliard franků, což je 2,1 procenta hrubého domácího produktu. Tento výsledek patří mezi nejhorší v zemích Evropské unie. Malou útě

chou může být, že potíže tohoto druhu měla většina z 29 členů OECD, hlavně Japonsko.

Zdroj: HN z 18. 2. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU