Následující graf zobrazuje vývoj ceny broušených diamantů v období 2009-2014 ve srovnání s cenami stříbra, zlata, platiny, železné rudy a s inflací.
Stabilita ceny broušených diamantů vynikne také v prostém porovnání cenové volatility
(volatilita za období 2009-2014):
Luxus ve spojení s ochranou kapitálu
Investoři, kteří vyhledávají zajištění pro inflaci, mohou nalézt v investičních diamantech, jejichž cena vykazuje historicky nízkou míru volatility a přitom pohodlně překonává míru inflace, vhodnou příležitost. Od roku 2009 rostla cena broušených diamantů v průměru o 5 % ročně.
Některé diamanty, především kameny o 3 karátech, pak rostly ještě vyšším tempem. Pro příklad můžeme uvést 3 karátový (barvy E-I v čistotě IF), které zhodnocovaly v průměru o 6,4 až 7,8 % ročně. Velmi dobře si vedly také barvy D-I v čistotě VVS1, kde bylo dosaženo průměrné roční zhodnocení 5,4 - 7,0 % ročně. Ve vlastní kategorii pak stojí 3 ct D IF kámen, který dosáhl úctyhodného pětiletého zhodnocení ve výši 61%, tedy v průměru 12,2% ročně.
Ve srovnání se stříbrem ve stejném období byly cenové výkyvy diamantů jen 12procentní, což je 2,8krát méně, než cenové výkyvy stříbra a 1,6krát méně než cenové výkyvy zlata.
Navíc diamanty odlišuje od vzácných kovů jedna zásadní emoce: mají status skutečně luxusního zboží.