Odchod manažerů z Komerční banky by neměl výrazně zpomalit její privatizaci. Výše částky , kterou stát za banku utrží, se ale změní. Negativně ji ovlivní hlavně prodej dalších bank v e střední Evropě. Odchod šéfa a většiny členů vrcholného managementu privatizaci Komerční banky nezpomalí. Tvrdí to ekonomičtí analytici. Možnost zpoždění si nepřipouští ani ministr financí Pavel Mertlík. "Zásadně to prodej Komerční banky nezpomalí," říká analytik Jan Schiesser ze společnosti Atlantik FT.
Jednání totiž probíhají především na úrovni vlády a jednotlivých zájemců. Podle Mertlíka by memorandum, které obsahuje nejdůležitější informace o bance, mělo být zasláno zájemcům o její koupi v květnu. První kontakty s případnými zájemci by následně měly proběhnout v červenci. Veřejná soutěž bude ukončena v září a posouzení konkrétních nabídek přijde na řadu o měsíc později. Rozhodující slovo v privatizaci největší české banky prý vynese vláda v listopadu.
Jedním z nejdůležitějších kritérií při prodeji bude cena, kterou stát za KB dostane. V tomto ohledu je ministr financí velkým optimistou. V rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že výnos z prodeje KB by mohl dosáhnout výše 40 miliard korun. "Myslím si, že tato částka je nerealistická," tvrdí Schiesser, který dodává: "horní hranice by s
e měla pohybovat okolo pětadvaceti miliard korun."Ve střední Evropě je na prodej pět bank
"Nabídka bank v středoevropském prostoru je poměrně velká. A to samozřejmě nebude na cenu působit úplně dobře, protože je tady konkurence," připustil Mertlík.
Cenu může snížit i probíhající privatizace na Slovensku, Polsku a Slovinsku. "Ovlivní to možný zájem o Komerční banku," domnívá se Schiesser.Slovenská vláda chce letos prodat Banku Slovakia. Další velké banky (Všeobecná úverová banka, Slovenská sporiteľňa) by měly být prodány na přelomu letošního roku. V Polsku v současné době zuří bitva o další finanční ústav. Citibank a Commerzbank bojují o největší polskou banku Bank Handlowy, kde má stát významný podíl. Stát se tak svou váhavostí s prodejem bank možná připravil o miliardy korun. Banky by se totiž před lety prodávaly s menšími problémy a při menší nabídce bank v sousedních státech.
Zdroj: LN z 18. 2. 2000