„Tak mě vyhodil!“ vykřikne kolega a oddupe do hospody. Druhý z nás si povolí knoflíček u krku; za deset minut se vrací s nadávkami a F-kem. A další a další a další. Přijdu na řadu jako pátý, košili úplně propocenou, ale světe div se, všechno je v pořádku, vedoucí se usmívá, otázka je jednoduchá, dostanu A-čko, to jsem snad jediný ze třídy! Když se zvedám, učitel mě na chvilku zastaví: „Můžu vás o něco poprosit? Až vyjdete ven – řekněte, že jsem vás vyhodil.“
Strach je strašná věc. Říká nám, že je před námi potenciální riziko. Někdy nás ochromí – v přírodě je přece užitečné hrát mrtvého brouka. Jindy nás nabudí a zrychlí naše reflexy – jenomže na zkoušce nepotřebujeme reflexy, ale hlavu.
Co jsme proti velikosti vesmíru
První, co můžete udělat, je snížit důležitost věci, které se bojíte. Co nejhoršího se může stát? A je to zase taková tragédie? Když zkoušku nedáte napoprvé, zvládnete to napodruhé. A když to nezvládnete ani potom, tak si ji zopakujete v příštím roce. O tolik nejde. Není to přece otázka života a smrti.
Dýchejte správně
Pokud jste pořád nervózní, zkuste si dechové cvičení na uklidnění. Člověk dýchá dvěma způsoby přes břicho a přes hruď. První z nich je klidové dýchání, druhé z nich mobilizuje organismus. >Dýchání přes hruď je užitečné krátkodobě. Z dlouhodobého hlediska nám škodí. Problém je v tom, že lidé ve stresu zapomínají dýchat přes břicho a automaticky dýchají přes hruď. Jenže vy potřebujete zůstat klidní. Jak poznat, jestli dýcháte přes břicho?Lehněte si, jednu ruku si položte na břicho, druhou na hruď a nadechněte se do břicha. Ruka na břiše by se vám měla zdvihat, ruka na hrudi se nehýbe. Soustřeďte se na dýchání tak dlouho, než budete dýchat přes břicho. Teď, když už víte, jak na to, zkuste si toto jednoduché cvičení.
Dýchání na uklidnění
-
Nadechněte se na 5 dob.
-
Zadržte dech na 5 dob.
-
Vydechnněte na 5 dob; při každém výdechu můžete říct „jsem klidnější“ – autosugesce dokáže zázraky.
-
2x se normálně nadechněte.
-
Opakujte aspoň 10x.
-
Pokud budete mít závratě, přestaňte na 30 sekund a pak pokračujte.
Nenechte se strhnout davem
Typickým obrazem před zkouškou je banda vystresovaných studentů donekonečna si opakující otázky a malující hororové fikce o tom, jaká katastrofa to bude, až vyletí. Emoce jsou nakažlivé. Strach obzvláště. Nenechte se strhnout davem. Tvařte se sebejistě a rozhodně. Žertujte, udržte si dobrou náladu. Než abyste seděli, stoupněte si a protáhněte se. Pusťte se s někým do nezávazné konverzace. Odveďte své myšlenky od „hrůzné“ zkoušky. Snížíte tak „strašlivost“ zkoušky a budete klidnější.
Trénink a správná výživa
Jakkoliv jsou emoce vyvolávány hlavou, projevují se v těle. A když oblbnete tělo, tělo zase oblbne hlavu. Pravidelný trénink pomáhá snižovat stavy úzkosti. Budete sebevědomější a snáze budete čelit strachu. Pozor! Rozhodně byste se neměli před zkouškou zdecimovat v posilovně nebo při v jiném sportu. Tělo bude unavené a vám to bude myslet pomalu! Lehčí rozcvička vás ale nabije energií. Podobně se to má s jídlem. Před zkouškou si můžete dát lehkou svačinu – vajíčka, zeleninu, ovoce. Neměli byste se zaplnit ničím těžkým. Další látky, které přispívají stresu, jsou kofein a cigarety. Ale pokud jste kuřáci, tak si radši zapalte. Lepší než při zkoušce trpět absťákem.
Pozitivní samomluva
Jak už bylo řečeno výše, síla autosugesce je úžasná. Vymyslete si pozitivní mantru, kterou si budete před zkouškou připomínat. Něco jako:
- „Bude to brnkačka.“
- „To zvládnu.“
- „Není se čeho bát. Jsem chytrý a tohle zvládnu levou zadní.“Snažte se tomu uvěřit, a když se vám to nepodaří, aspoň si mantru motoricky opakujte. Lepší než nic.
Zkouška začíná
V okamžiku, kdy se podíváte na otázky, hlavně nezamrzněte. Nedovolte si myšlenky typu: „A jsem v loji.\" Soustřeďte se na to, co víte. Nebojte se přeskočit otázky, na které neznáte odpověď, a vraťte se k nim později. A nesnažte se mermomocí vytvořit dokonalou odpověď. Hlavně něco napište. Špatné něcoje vždycky lepší než prázdný papír.
Nouzové řešení
Jednou se mi stalo, že jsem neznal odpověď ani na jednu ze 4 otázek. Tak to dopadá, když si zapíšete předmět z jiného oboru a nechodíte na přednášky. Co jsem udělal? Otočil jsem papír a udělal si seznam věcí na nákup. Aspoň pro mě návštěva zkoušky nebyla zbytečná.