Mertlík má sněmovnu informovat o situaci v kampeličkách

21.02.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

O stavu spořitelního a úvěrového bankovnictví a možné pomoci vlády při řešení aktuální situace vkladů a stability sektoru bude na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny informovat ministr financí Pavel Mertlík

O stavu spořitelního a úvěrového bankovnictví a možné pomoci vlády při řešení aktuální situace vkladů a stability sektoru bude na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny informovat ministr financí Pavel Mertlík. Současný neutěšení stav na úseků družstevního bankovnictví se přitom pokouší řešit poslanecká novela, kterou sněmovna schválila 28. ledna. Sněmovnou přijatá novela by měla posílit dohled nad družstevními záložnami a zavést povinné licencování těchto subjektů. Nepodařil

o se prosadit, aby vklady byly pojištěny na stejnou úroveň jako u bank. Přijetí novely tehdy ocenil i ministr financí Pavel Mertlík. Podotkl, že předložená úprava je to nejlepší, co se může v současné době pro fungování kampeliček udělat.

Schválená novela b

y měla záložnám umožnit poskytovat služby, tedy hlavně úvěry, i vybraným právnickým osobám, ovšem vždy s povolením Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami (ÚDDZ). Předkladatelé mimo jiné navrhli zakázat zakládání dceřiných společností a umožnit tak větší kontrolu vložených financí. Existující dceřiné společnosti záložen budou zrušeny. Krize v sektoru družstevního bankovnictví přinutila Úřad pro dohled nad družstevními záložnami (ÚDDZ) k zásahu již proti 15 kampeličkám. Nucená správa byla uvalena na Družstevní stavební záložnu Praha, 1. Družstevní záložnu Ostrava, Živnostenské Spořitelní a Úvěrní Družstvo, Českomoravskou družstevní spořitelnu a Družstevní záložnu Pria. Úřad omezil činnost Rodinné záložně Moravské Budějovice, Doudlebské družstevní záložně, Živnostenské družstevní záložně Dvůr Králové, Všeobecné družstevní záložně Hradec Králové a záložnám OBNOVA Náchod, Mavel a SLAVA.

Dalším devíti záložnám úřad omezil a zakázal některé činnosti. Systém kampeliček fungoval v zemi do roku 1953, kdy byl zlikvidován zákonem o organizaci peněžnictví. Nový zákon o spořitelních a úvěrních družstvech nabyl účinnosti 1. ledna 1996. Otevřel tak cestu k obohacení peněžního trhu o formu velmi rozšířenou v předúnorové ČSR.

Zdroj: ČTK

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka