Nejvyšší míra nezaměstnanosti je v Košickém kraji, nejnižší naopak v Bratislavském kraji. Míra nezaměstnanosti dosáhla na Slovensku v lednu podle počtu evidovaných nezaměstnaných rekordních 20,54 procenta. Podle disponibilního počtu, tedy těch, kteří mohou okamžitě nastoupit do zaměstnání, byla nezaměstnanost na úrovni 19,53 procenta ve srovnání s 16,33 procenta v lednu loňského roku. Informoval o tom v závěru minulého týdne Národní úřad práce (NÚP).
Počet evidovaných nezaměstnaných se proti lednu loňského roku zvýšil o 96 952 o
sob na 553 540 lidí bez práce. Nárůst nezaměstnanosti není překvapující v souvislosti s tím, že podniky se snaží zbavovat se přebytečných pracovníků, uvedli k tomu někteří analytikové. Poněkud jinak se na věc dívají odborníci z Národního úřadu práce. Podle nich je problém založen už ve špatné privatizaci podniků, kdy někteří nabyvatelé nedokázali zorganizovat výrobu a odbyt a možná se o to ani nesnažili. Tito vlastníci nyní žijí "z podstaty" podniků a zaměstnanci jsou jim jen na obtíž.Faktem zůstává, že neexistuje dostatek nových pracovních míst. Je jich třeba tolik, že Národní úřad práce se už vzdal snahy podporovat jejich vytváření. Je to tak nákladné, že na už nejsou peníze.
Na jedno volné pracovní místo, které hlásí zaměstnavatelé na úřady práce, připadlo koncem ledna 42,77 evidovaného nezaměstnaného. Úřady práce měly nahlášeno 6120 volných pracovních míst.Pokud nedojde k většímu přílivu zahraničních investic a neprojeví se snížení daňového zatížení, nedá se očekávat výrazný pokles počtu nezaměstnaných, zdůrazňují analytici. Analytici považují údaje NÚP za nepřesné, protože mnoho nezaměstnaných pracuje "načerno". Podle Statistického úřadu SR, jehož údaje zveřejňované jednou za čtvrtletí jsou pokládány za relevantnější, dosáhla nezaměstnanost v závěru loňska 17,1 procenta a bez práce bylo 440 500 osob.
V lednu úřady práce zařadily do evidence 46 273 osob a 27 944 nezaměstnaných bylo z evidence vyřazeno. Z celkového počtu evidovaných nezaměstnaných podporu v nezaměstnanosti pobíralo v lednu 157 360 osob. Jejich počet se meziročně zvýšil o 12 984 osob. Průměrná délka pobírání podpory v nezaměstnanosti činila 6,10 měsíců a průměrná podpora v nezaměstnanosti dosáhla podle odhadu NÚP v prosinci 3470
Sk (meziročně se zvýšila o 192 Sk). Největší míra nezaměstnanosti podle disponibilního počtu nezaměstnaných byla v Košickém kraji (25,97 procenta) a nejnižší míru (7,13 procenta) zaznamenal Bratislavský kraj.Zdroj: HN z 21. 2. 2000