Téměř každý den jsou nám představovány ve sdělovacích prostředcích příběhy dlužníků a jejich spory s exekutory. Ve skutečnosti není vše černobílé a dluhy se mají splácet. Pokud se však dlužník dostane do natolik těžké životní chvíle, jakožto je exekuce, měl by znát svá základní práva stanovená zákonem, například z pohledu věcí nepodléhajících výkonu rozhodnutí.
Obecné pravidlo
Občanský soudní řád pro věci nepodléhající výkonu rozhodnutí obecně stanovuje, že z věcí, které jsou ve vlastnictví dlužníka, se nemůže týkat výkon rozhodnutí těch, které dlužník nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny nebo k plnění svých pracovních úkolů, jakož i jiných věcí, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly. Takto stanovené obecné pravidlo pro vynětí některých věcí z výkonu rozhodnutí má zajistit především sociální únosnost prováděného výkonu rozhodnutí. Pro uplatnění tohoto pravidla je nutné vycházet z individuálních základních potřeb konkrétního dlužníka.
Konkrétní výčet?
Zákonodárce výše uvedené obecné pravidlo částečně konkretizuje v občanském soudním řádu, kdy z výkonu rozhodnutí jsou vyloučeny zejména:
- běžné oděvní součásti;
- obvyklé vybavení domácnosti;
- snubní prsten a jiné předměty podobné povahy;
- zdravotnické potřeby a jiné věci, které dlužník potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě;
- hotové peníze do částky odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce podle zvláštního právního předpisu; a
- zvířata, u nichž hospodářský efekt není hlavním účelem chovu a která slouží člověku jako jeho společník.
Z výkonu rozhodnutí jsou taktéž vyloučeny věci, které dlužník nabyl jako substituční jmění. To však neplatí, jestliže má dlužník právo s věcí volně nakládat nebo jde-li o výkon rozhodnutí, kterým jsou vymáhány zůstavitelovy dluhy nebo dluhy související s nutnou správou věcí nabytých jako substituční jmění.
Podnikání a exekuce
Občanský soudní řád pro podnikatele v ustanoveních o věcech nepodléhajících výkonu rozhodnutí stanovuje, že výkon rozhodnutí se nemůže týkat těch věcí ve vlastnictví podnikatele, které nezbytně nutně potřebuje k výkonu své podnikatelské činnosti; to neplatí, vázne-li na těchto věcech zástavní právo a jde-li o vymožení pohledávky věřitele, která je tímto zástavním právem zajištěna.
Tato problematika výkonu rozhodnutí a exekucí je však natolik rozsáhlá a procesně složitá, že doporučujeme při řešení obdobné životní situace a před učiněným jakýkoliv podání, konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to zejména s ohledem na neustálý vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.