Prvotní boom všech sociálních gigantů už pominul. Někdo se svého profilu dávno vzdal, někomu došlo, že už nikdy nebude nadobro smazán a někdo bojuje dál. Pro ty, kterým základní myšlenka není cizí, ale už je nebaví trpět společnostem jejich nešvary spojené s všudypřítomnou reklamou a poskytováním dat uživatelů, svítá na zajímavější časy. I v této oblasti se ukazuje, že kde je poptávka, je i nabídka. Sociální sítě, které vám nyní představíme sázejí na jednoduchost, přehlednost a nekomerční charakter.
Antifacebook
Sociální síť Ello sice existuje teprve rok, ale už má přes milión uživatelů a dalších několik miliónů čeká na pozvání. Této síti se často přezdívá Antifacebook, protože v ní neexistují reklamní sdělení a členství je možné jen na pozvání. Její tvůrci zveřejnili manifest, ve kterém zmiňují nevýdělečnost a odmítnutí přeprodeje osobních dat svých uživatelů. Heslo sociální sítě Ello zní: „You are not a product.“ Uživatelé, kterým nejsou sympatické gigantické sociální sítě si Ello rychle oblíbí, kritici síti ale vytýkají přílišné vymezování vůči současným trendům.
Síť, která vám platí za obsah
Velkým rýpnutím si do nejznámějších sociálních médií byl i vznik sítě Tsu, která zpeněžuje obsah svých uživatelů a peníze mezi ně zpátky přerozděluje. Členem se stanete pouze díky pozvání jiného člena. Tsu už za půl roku existence stihla nasbírat přes dva milióny uživatelů. Tato síť se ale ze střední proudu nesnaží odbočit. Jde jí o přilákání platících inzerentů. Díky speciálním algoritmům už nyní firma provozující síť Tsu přerozděluje 90% inzertních příjmů. Vše se odvíjí od aktivity uživatelů, sledovanosti profilů, množství příspěvků a počtu pozvání dalších členů.
Drby z první ruky
I tak by se dala charakterizovat podstata mobilní sociální sítě Yik Yak, která umožní všem vlastníkům této aplikace zapojit se do diskuze. Atraktivní na ní je především její anonymita, kterou můžete využít a přirozeně i zneužít v okruhu necelých šestnácti kilometrů. Nemusíte se nikde registrovat, vyplňovat údaje a pokaždé provádět přihlášení. Zkrátka zapnete aplikaci a už můžete reagovat na příspěvku vašeho v tu chvíli anonymního okolí, i když například sedíte ve škole nebo v práci.
Ženské na síti
Internetový projekt Wanelo zacílil velmi dobře a nyní sklízí úspěch. Jde o projekt, který lze také nazvat Want, Need, Love a 90% uživatelů tvoří ženy. Dohromady přitom Wanelo získal už jedenáct miliónů nadšenců. Většina obsahu této sítě se točí kolem výběru, doporučování a nakupování produktů všeho druhu.
Přísně tajné
Název Secret napovídá hodně. Sami tvůrci své dílo nechtějí nazývat sociální sítí, ale něco na tom přeci jen je. I v tomto případě hraje velkou roli anonymita. I když jste navzájem spojeni s přáteli, ve výsledku nevíte, od koho jednotlivé příspěvky přichází. Na své pomyslné zdi můžete vidět příspěvky přátel a jejich přátel, ale už se nic nedozvíte o jejich autorství. Kritikové této koncepce proto poukazují na obsah, který je z velké části složen z nevhodných příspěvků.
Několik tipů závěrem
Zaujmout může i například projekt This, který svou existencí zase upozorňuje na přehlcenost internetu a sociálních sítí teprve. Svým uživatelům proto povolí zveřejnit pouze jeden příspěvek denně. Na počátku je mobilní aplikace Shots, která cílí a využívá oblíbenosti selfies. Na svět přišly už i dokonce hlasové nebo zvukové sociální sítě jako Bubbly nebo Hubbub.