Chce po vás pojišťovna peníze za léto? NEPLAŤTE!

10.01.2005 | , VysokéŠkoly.cz
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

V létě jsme vás seznámili s problémem studentů, kteří přecházejí z bakalářského do magisterského cyklu studia. Totiž s tím, že by v době prázdnin měli teoreticky platit zdravotní a sociální pojištění, jelikož ukončením studia bakalářskou zkouškou přestávají být studenty a začínají jimi opět být až zápisem do studia magisterského oboru. Během prázdninových měsíců za ně tedy nikdo pojištění neplatí nebo o tom alespoň studenti neví.

V létě jsme vás seznámili s problémem studentů, kteří přecházejí z bakalářského do magisterského cyklu studia. Totiž s tím, že by v době prázdnin měli teoreticky platit zdravotní a sociální pojištění, jelikož ukončením studia bakalářskou zkouškou přestávají být studenty a začínají jimi opět být až zápisem do studia magisterského oboru. Během prázdninových měsíců za ně tedy nikdo pojištění neplatí nebo o tom alespoň studenti neví. Problém si ale uvědomí málokdo, většinu nenapadne ho řešit a ten, kdo chce být v souladu se zákonem a zajímá se o celou problematiku, většinou uslyší odevšad to samé: "zaplaťte za toto období sami", tak tedy zaplatí.

Ti, kteří problém v létě ignorují, pak někdy před vánocemi dostanou z pojišťovny doporučený dopis:

"Vážený pane, vážená paní,
při kontrole Vašeho pojištění bylo zjištěno období, ve kterém není uveden plátce zdravotního pojištění... atd."


K němu je přiloženo vyúčtování za období, kdy jste neplatili. Pokud máte štěstí, pojišťovna se nesplete a napíše správné období, pokud máte smůlu (jako já) budete zmateni např. vyúčtováním za září až prosinec, kdy jste přeci již dávno znova studovali. Pojišťovna po vás chce náhradu uhradit a upozorňuje na nabíhající penále.

Ani v létě ani v zimě však nemáte povinnost sumu platit! Pokud totiž začnete do tří měsíců opětně studovat, pojistné bude školou zpětně uhrazeno a pojišťovna by tak za vás dostala zaplaceno dvakrát! O vracení přeplatků z pojišťovny zřejmě ještě nikdy nikdo neslyšel, takže na vrácení peněz nespoléhejte.

Jak je možné, že vám tedy pojišťovna posílá v prosinci dopis, když ve svých záznamech musí mít váš návrat k studiu poznamenán? (pozn. ukončení i započetí studia škola instituci vždy hlásí) Hlavním problémem je, že o problematice není nikdo dostatečně informován. "Když jsem chtěla dopis vyřídit a volala jsem na centrálu Všeobecné zdravotní pojišťovny, tři pracovnice mi sdělily, že musím sumu doplatit sama. Až když jsem prosazovala svou a chtěla vědět, jak je to s tříměsíčním návratem ke studiu, čtvrtá pracovnice uznala, že mám pravdu, odklikla to v počítači a celá věc byla vyřešena. Kdybych o tom ale nevěděla, asi bych se nechala nachytat a sumu bych zaplatila."říká jedna z letošních postižených.

Důležité tedy je trvat si na svém a šířit informaci dál. Instituce, které by to dělat měly, se do toho totiž nehrnou... že by jim to přinášelo zisk?


S pojmy sociální a zdravotní pojištění se setkáváme na každém kroku. O co se vlastně jedná? Sociální pojištění je povinný odvod do státního rozpočtu z příjmu. Obecně zdražuje cenu práce, teoreticky se neprojevuje na čisté mzdě. Od roku 1993 jsou nuceni platit tyto odvody i studenti (do roku 1993 student platil jen 5% daň z příjmu). V podstatě neexistuje možnost, jak se platbě vyhnout. Zdravotní pojištění je povinný odvod zdravotní pojišťovně z příjmu. Také zdražuje cenu práce. Pojištění musí odvádět každý, kdo má trvalý pobyt na území ČR nebo je alespoň jeho zaměstnavatelem osoba, která má u nás své sídlo.


Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.

Autor článku

Lucia Soldátová