... až po kuchyňskou linku

24.01.2005 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Právě splnění základních požadavků daných kolaudačním řízením považují mnozí dodavatelé za dostatečnou vybavenost domu k tomu, aby mohl být předán zákazníkovi. Jiní si však tutéž službu představují úplně jinak.

A vycházejí z předpokladu, že v domě stavěném na klíč by se po pouhém zařízení nezbytným nábytkem mělo dát bydlet. Dům opatří podlahovými krytinami, vybaví koupelny zařizovacími předměty až do detailů typu držáky na ručníky v koupelnách a často dokonce instalují také kuchyňskou linku. Stále ještě nemluvíme o nadstandardu, stále jde o běžně chápaný obsah pojmu "na klíč". Cenově jsou obě tyto krajní polohy podoby dodávky stavby rodinného domu na klíč každá samozřejmě úplně někde jinde, ale ne vždy to bývá zřejmé ze základní informace o rozsahu nabízené služby a ne vždy si to stavebník při svých úvahách s kým bude vlastně svůj dům formou dodávky na klíč uvědomuje.

Zvláštní pozornost v těchto souvislostech musí rozhodně patřit stavbě suterénu či základové desky domu. Zatímco firmy užívající tradiční technologie považují tyto prvky za zcela samozřejmou součást dodávky na klíč, dodavatelé prefabrikovaných domů striktně oddělují dodávky spodní a vrchní části domu. Jako vrchní část vnímejme všechno to, co přiveze dodavatel na staveniště z výrobního závodu. Pak nastávají dvě možná řešení. Dodavatel vrchní stavby buď je schopen - byť v jiné technologii než je stavba vrchní - spodní stavbu dodat, nebo jen převezme hotovou spodní stavbu, kterou investor objednal u někoho jiného, případně ji zhotovil svépomocí. Obě tato řešení však konečný efekt stavby na klíč nepříjemně poznamenávají a investora zatěžují. On přece volil stavbu formou dodávky na klíč především proto, aby s ní měl co nejméně starostí!

Autor článku

Jozef Rašek  

Články ze sekce: BYDLENÍ