Výběr vysoké školy je v mnoha domácnostech traumatizujícím momentem. Vzdělávací systém středních škol, především gymnázií totiž způsobuje, že absolventi z nich vzešlí obvykle netuší, který vědní obor je vlastně zajímá. K tomu je třeba připočíst doslova hrátky s osudem při přijímacích řízeních a obrovské číslo těch, co v této celkem zábavné, leč značně stresující soutěži mladých talentů neuspěli. Budoucí elitě národa tedy nezbývá než čachrovat s přihláškami, jak se jen dá. Výsledkem jsou výtečníci, mající želízko hnedle v deseti ohních najednou. Psychologií počínaje a jadernou fyzikou konče.
Při vyběru univerzity se ale rozhodujte podle více krirérií, než jen dostanu-nedostanu. Nejdůležitější je zjistit, co mě skutečně zajímá, co bych vlastně chtěl nebo chtěla studovat. Na to už je teď ale přece jenom trochu pozdě, jasno by měl středoškolák nejpozději na začátku třeťáku, kdy si určuje povinně volitelné semináře. Včasná a systematická příprava je zvláště nutná, zajímáte-li se o umělecké směry (Akademie výtv. umění v Praze - 9% přijatých, FAMU - 11%) nebo o studium humanitního zaměření (Fakulta sociálních věd UK - 19,6%, Filosofiská fakulta University Karlovy - 28,5%).
Obory, kde zapálení pro věc nemusíte demonstrovat fasciklem vlastních uměleckých děl či sáhodlouhým seznam načtené literatury, ale které rovněž nedostatkem zájmu netrpí, jsou již tradičně práva a ekonomické směry. Pro představu, loni zaznamenala Právnická fakulta Masarykovy university 7658 uchazečů, uspělo pouze 857, čili 11,2%, v Praze na právech pak činili ti šťastnější asi 18,2%.
Koho nadchly křivky nabídky a poptávky, má na pražské Vysoké škole ekonomické skoro padesátiprocentní šanci (47,9%). Ekonomických fakult je ale po republice více a šance jsou tam rovněž slibné, např. Fakulta sociálně ekonomická Univerzity J.E.Purkyně v Ústí nad Labem přijala 41,7% uchazečů, Fakulta managmentu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně 44,3%.
Naproti tomu, nijak povzbudivé nejsou vyhlídky budoucích lékařů. První lékařská fakulta UK přijala v loňském roce sice 42,7% nadšenců, ale další dvě pražské fakulty, stejně jako brněnská a olomoucká přijaly kolem 25% zájemců.
Nejvyšší úspěšnost v přijmacích řízeních vykazují fakulty technických oborů. Např. na ČVUT se dostane celkem zhruba 85% přihlášených, ale náročnost studia podstatně zvyšuje úmrtnost, která činí 50 až 60% studentů. Toto číslo nejspíš zvyšují také maturanti, kterým to jinam nevyšlo a na "technice" chtějí přečkat pouze rok do dalších přijmacích zkoušek.
Jestli se nedostanu, je konec...
Šílenství okolo přijmacích zkoušek je zdlouhavé, táhne se zhruba od února do června, nesmírně vyčerpávající a hlavně hrozně přehnané. Nenechte si namluvit, že v té hodině, co vyplňujete jakýsi pochybný test inteligence, rozhodujete o celém svém budoucím životě. Rozhodujete tak nanejvýš o příštím roce. Pokud se nedostanete, tento rok ztrácíte z hlediska dosažení tutilu, ale můžete ho využít pro sebe, přehodnotit původní volbu vysoké školy a zvolit si jinou nebo taky vůbec žádnou, vyjet do zahraničí nebo si udělat státnici z nějakého cizího jazyka, možností je dnes celá řada.
Pokud máte dostatek finančních prostředků, můžete se rozhodnout pro studium na některé soukromé vysoké škole. V současné době jich ministerstvo školství eviduje 37. Objektivní údaje o jejich kvalitě lze najít na internetových stránkách ministerstva školství, kde je k dispozici článek časopisu AULA, roč. 12, č. 1/2004, který srovnává soukromé VŠ v mnoha aspektech.
Placené studium nabízejí také státní vysoké školy v rámci tzv. programu celoživotního vzdělávání. Poplatky se pohybují od 12 do 20 tisíc korun a vedle nevýhod (během studia nemáte status studenta a na konci neobdržíte titul), má jedno velké plus: pokud dosáhnete dobrých studijních výsledků, většinou to znamená žádné trojky ze zkoušek, můžete přestoupit na běžné denní studium. Absolvované předměty se vám uznají.
Přehled soukromých vysokých škol:
http://www.msmt.cz/Files/HTM/Adresar_sVS_web_101104a.htm
Studie o soukromých vysokých školách:
http://www.msmt.cz/Files/HTM/PNClanekSVS2.htm
Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.