Řada lidí si po podání daňového přiznání asi neoddychne. Ptají se: Byl formulář správně vyplněn? Na koho mají berní úředníci při svých kontrolách největší zálusk? Kolik let nazpátek mohou úředníci prověřovat přiznanou daň? Kapacita finančních úřadů je omezená, kontrola se tedy na každého nedostane.
Zejména v oblastech, kde jsou soustředěny banky i jiné finanční domy, ale i další velké firmy, často s účastí zahraničního kapitálu, se berní úřady jen těžko vyrovnávají s nedostatkem pracovníků kontrolujících daňová přiznání. "Je nutné pečlivě vážit výběr subjektů ke kontrole," potvrzuje zástupce ředitele Finančního ředitelství pro hlavní město Prahu Lubomír Janoušek. Přesto se podle něj podařilo jen v Praze kontrolou loni doměř
it více než 1,1 miliardy korun. Tato částka bude letos podle jeho odhadů ještě překročena.Na co si úřad většinou posvítí
Na co se kontroly finančního úřadu zaměřují nejvíce? Devadesát procent berních úředníků pátrá po podvodnících, kteří žádají o vrácení přeplatku daně z přidané hodnoty (DPH). "V mnoha případech uskutečněných kontrol jde o daňové podvody," uvedl Janoušek s tím, že soud už ohodnotil tyto případy jako trestné činy. Podvádějící dělá vše pro to, aby nemusel tolik odvést za DPH. Fiktivně si
nechá zpracovat marketingovou studii či uzavře zprostředkovatelskou smlouvu v řádech milionů a více. Poté uplatní u úřadu nárok na nadměrný odpočet DPH. Sklony k podvodům mají zpravidla personálně propojené firmy, vysvětluje Janoušek. Menší část pracovníků úřadu se věnuje kontrolám daně z příjmů a dalším odvodům.A to je důvod, proč se na někoho nedostane. První na řadu přijdou ti, kteří se dopustí jen formálních chyb. Zjišťuje se, jestli například údaje z účetních knih navazují na údaje vykazované v tabulkách. Některé daňové povinnosti se ověřují místním šetřením. Pracovník vyzve poplatníka, aby doložil některé neúplné údaje. To ještě není klasická kontrola. Signálem ke skutečné kontrole jsou spíše informace z inzerce či z novinových článků, řekl Janoušek.
Středem zájmu úřadu se rovněž stávají subjekty, které nevykazují obraty, a přitom by se od nich daly očekávat. Jejich daňový základ je dokonce tak nízký, že nedosahuje ani výše minimální mzdy zaměstnance za rok.Mezi ně patří podle Janouška některé restaurace, bary, hostince. "Mají tak nízký zisk, že jejich podnikání vypadá jako koníček," komentuje. Kuchaři a číšníci takových stravovacích zařízení pobírají jen minimální mzdu. Při dokazování těchto podvodů není úřad zcela bezmocný, míní Janoušek. Skutečnost
lze odhalit podle dodávek zboží u různých dodavatelů a na jejich základě je podnikatelům vyměřena náhradní daň. Úřady si pomáhají i výpočtem spotřeby množství potravin na výrobu předpokládaného počtu jídel.Berní kontrolory přitahují inzeráty znějící: "Snížíme váš daňový základ za poplatek. Vaše zisky převedeme do oblasti daňové oázy, tedy do míst, kde je vaše daňová povinnost nulová." Nabídky tohoto druhu nejsou v Česku ojedinělým jevem. "Většinou jde o fikci. Pouhou změnou trvalého bydliště mimo republiku
se poplatník daňové povinnosti v Česku nezbaví," upozorňuje Janoušek. O tom, kde poplatník má daňové povinnosti, rozhoduje především to, kde žije on a jeho rodina, popřípadě kde se déle zdržuje. Rovněž podvody takového rázu dovede úřad vystopovat. Zejména sleduje částky, které odesílají domácí společnosti (právnické osoby) na účty zahraničních firem v zemích s nulovou daňovou povinností, často založených právě jen za tímto účelem.Kontroloři jsou stále v patách
Hrozba kontroly finančního úřadu nikdy vlastně nekončí. Po každém podání daňového formuláře běží tříletá lhůta pro kontrolu. Ta se může protáhnout na další tři roky, když berní úřad například písemně vyzve poplatníka, aby prokázal některé údaje. Úřad si tak může postupně otevírat dveře ke kontrole
přiznání až deset let nazpátek. Příkladem může být podnikatel, který podal daňové přiznání za rok 1999 v roce 2000. Od konce roku 2000 začíná běžet tříletá lhůta, která skončí v roce 2003. Když úřad vyzve podnikatele k doplnění údajů v roce 2002, pak může kdykoliv provést hloubkovou kontrolu až do roku 2005.
2.
Z dohod o provedení práce se neplatí zdravotní a sociální pojištění. Daň z příjmů do 2000 Kč za měsíc se daní 15 procenty.4. Při nákupu auta střední třídy, které bude často užíváno, je výhodnější přihlásit je na soukromou osobu. Ta si může pro výpočet daně dávat do nákladů i paušál na projetý benzin. U zahraničních vozů, kde jsou ceny oprav a náhradních dílů vyšší, je výhodnější mít auto v majetku firmy.
3.Všechna vyjádření berního úřadu vyžadujte písemně.
5.
Stravné a kapesné pro služební cesty po republice i do zahraničí lze podle zákona o cestovních náhradách zahrnout do nákladů. Často se jedná o nemalé částky.6. Z příjmů, které souvisejí s duševním vlastnictvím (např. autorské honoráře), je nutné platit sociální pojištění pouze tehdy, pokud plátce daně podá úřadu sociálního zabezpečení písemné prohlášení, že činnost, z níž mu příjmy plynuly, vykonával soustavně.
7.
Dary například na vědu, výzkum a zdravotnictví lze až do 10 procent základu daně uplatnit jako daňový náklad, musí však přesáhnout částku 1000 Kč za rok.
8.Z příjmů kapitálového majetku (například prodej akcií) a z pronájmu neplaťte sociální a zdravotní pojištění.
9.Při některých investicích, a to i při použití paušálních nákladů, lze snížit daňový základ ještě o dalších 10 procent z pořizovacích cen investic.
10.Při vypočítávání nákladů je třeba pamatovat na vyúčtování poštov
ného.3.Nezapomeňte na možnost uplatnění slev při zaměstnávání zaměstnanců se změněnou pracovní schopností.
4.
.Zvažte rozdělení daňového základu na rodinné příslušníky.5.Náklady na školení zaměstnanců mohou být zahrnuty do nákladů. Pro zaměstnance nejde o funkční požitek a nemusí z něj tedy platit daň.
6. Při užívání soukromého telefonu pro účely podnikání je třeba vypočítávat podíl nákladů na telefon, který byl použit k podnikání.
7.Při používání soukromého vozidla k podnikání je třeba si vést podrobný deník jízd tak, aby bylo možné přesně vypočítat náhradu na použití tohoto vozu v podnikání.
8.Nedejte na rady osob, které nejsou v daňové problematice odborníky. Většina neuvěřitelných návodů, jak neplatit daně, jsou holé nesmysly a mohly by vám přivodit zbytečné potíže.
9.Zplnomocněním daňového poradce lze vlastní zaplacení daně z příjmů odložit o čtvrt roku. Nejpozději do 31. března však musí být u správce daně uložena plná moc ke zpracování daňového přiznání.
10.Daně plaťte v řádných termínech. Při zpoždění se vystavujete nebezpečí vysokého penále a pokut.
Zdroj: LN z 23. 2. 2000