Odbory budou jednotně požadovat alespoň desetiprocentní růst mezd

23.02.2000 | ,
POJIŠTĚNÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Minimálně desetiprocentní růst nominálních mezd ve zdravotnictví budou pro druhé pololetí 2000 požadovat Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče a Lékařský odborový klub (LOK). ČTK to po včerejším jednání s předsedou svazu Jiřím Schlangrem řekl předseda LOK Milan Kubek. Tento požadavek podle něj zazní 21. března na summitu, na němž se poprvé sejdou zástupci všech odborových organizací působících ve zdravotnictví.

"Nejširší podpora nám dává větší sílu k prosazení našich požadavků. Vyvineme nyní mnohem větší tlak na vládu, aby se problémy zdravotnictví začala vážně zabývat," podotkl Kubek, který ocenil, že dvě nejsilnější odborové organizace ve zdravotnictví obnovily po roce spolupráci, která skončila, když Schlangrovy odbory odmítly účast na nátlakových akcích LOK.

"Společné požadavky budeme formulovat na summitu. Dnes jsme se shodli, že relace platů zdravotníků vůči průměrnému platu v zemi by měly být stejné jako v zemích EU a mzdové náklady zdravotnických zařízení by jako v zemích EU měly činit dvě třetiny nákladů (zatím tvoří 41 procento). Dohodli jsme se, že budeme požadovat, aby výdaje zdravotnictví byly očištěny od toho, co musí resort poskytovat školství a sociální sféře, a tyto očištěné výdaje by měly činit osm procent hrubého domácího produktu, jak to doporučuje EU," upřesnil Kubek.

Oba odboroví předáci se dnes rovněž shodli, že se dopracují systém, jak by mladí lékaři měli přicházet do oboru a jak by ti starší měli svá pracovní místa pozvolna opouštět. Shodli se, že stát musí absolventům lékařských fakult zajistit nezbytnou dvanáctiměsíční praxi, a to nejlépe formou stipendií, která by dostávala pracoviště akreditovaná ke vzdělávání.

Kubek připomněl, že loni, kdy se summit konal poprvé, nebyli schopni se Schlangrem se domluvit na tématech k jednání. "Tentokrát jsme se domluvili a já jsem velmi rád, že se spojí síly 3000 členů LOK, 2500 členů Svaz českých lékařů, 14.000 členů Unie sester a 65.000 členů Schlangrových odborů, v nichž ale jsou vedle zdravotníků také pracovníci sociální péče," konstatoval.

Zdroj: ČTK

Autor článku

 

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍ