Nákup nad 20 korun musí mít doklad

24.02.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Živnostenské úřady by měly tolerovat zhruba jednoleté přechodné období pro obchodníky se starými pokladnami

Živnostenské úřady by měly tolerovat zhruba jednoleté přechodné období pro obchodníky se starými pokladnami.

Ostré diskuse vyvolává novela živnostenského zákona, která vyžaduje od 1. března po obchodnících vydávat stvrzenky nad 20 korun. Po protestech živnostníků, kteří upozorňovali na ztížení podmínek k podnikání, požadují i poslanci zvýšit limit pro povinné vypisování dokladu o nákupu. Na včerejším zasedání Sněmovny zazněly z řad ODS a KDU-ČSL návrhy, aby se tato povinnost vztahovala na nákupy přesahující částku 500 korun nebo aby prodejci museli vystavovat doklad jen na požádání.

"Svaz obchodu již upozorňoval loni v rámci připomínkového řízení k novele živnostenského zákona, aby zmíněný paragraf o povinnosti vydávání účtenek byl v zákoně pouze v případě, že bude schválen i zákon o registračních pokladnách," řekla členka představenstva Svazu Jana Kváčová.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) tento týden vydalo ke zmíněnému ustanovení přesný výklad pro živnostenské úřady, jak by měly postupovat při kontrole. Podle něj si nemusí obchodník pořídit od 1. března pokladnu, která by vydávala pokladní doklad, stačí, když zákazníkovi ručně vypíše paragon. Ten ale musí obsahovat všechny náležitosti včetně obchodní

ho jména podnikatele, data prodeje, druhu zboží a jeho ceny. Ustanovení se nevztahuje na ceniny, jízdenky hromadné dopravy, telefonní karty a tisk. "I když máme pokladnu, vydávání stvrzenek nás bude zdržovat.

Doplatí na to zákazníci, kteří budou muset stát frontu," ř

ekla HN trafikantka z Prahy 7. Ještě větší problémy novela živnostenského zákona způsobí prodavačům ve stáncích, kteří většinou pokladny ani nemají. Právě kultivace jejich prodeje a ochrana zákazníka byly cílem novely zákona. Odborníci se domnívají, že například asijští obchodníci budou nařízení obcházet i nadále, naopak drobní stánkaři na něj doplatí. "Než napíšu zákazníkovi doklad na hamburgera, ostatní lidi mi mezitím utečou," uvedla prodavačka ve stánku rychlého občerstvení.

Uvítala by, pokud

by musela doklad psát pouze na přání zákazníka. Spoléhá totiž na to, že na párek v rohlíku by nikdo účtenku nechtěl. Podle výkladu MPO nebudou živnostenské úřady od 1. března postihovat prodejce, kteří používají staré pokladny vydávající účtenky bez specifikace zboží. Naopak budou dodržovat zhruba jednoletou přechodnou dobu, po kterou budou tento nedostatek tolerovat.

Zdroj: HN z 24. 2. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU