Nařízení vlády stanovující podíl státu na zajištění a udržení produkce cukrovky a cukru, které v pondělí schválila vláda, by nemělo zvýšit ceny cukru na tuzemském trhu, řekl včera ministr zemědělství ČR Jan Fencl. Ministr také v souvislosti s nařízením vlády neočekává žádnou žalobu, protože nařízení bylo projednáno s renomovanými právníky a v konečné fázi se jím zabývala legislativní rada vlády, která potvrdila jeho legálnost.
"Jasným korektivem ceny na vn
itřním trhu je cena dovozu. V okamžiku, kdy bude cena dovezeného cukru nižší než cena uměle vytlačená na vnitřním trhu, celý systém se zhroutí a nikdo ho v tomto směru neudrží, čili já se vůbec nebojím, že to zdražení by nějakým významným způsobem ohrozilo spotřebitele," dodal Fencl. Tržní pořádek pro cukr je podle jeho slov dočasné řešení do doby přijetí zákona o Zemědělském intervenčním fondu, kde bude tento problém řešen standardním způsobem. Do doby vstupu do EU si však ČR musí vytvořit určitou kvótu pro budoucí asociaci a působení na tomto volném trhu."Je velmi dobré, že se nalezlo řešení, jak splnit to, co je nezbytné pro naši asociaci do EU a k čemu jsme se zavázali při jednání s Evropskou komisí, a to i v situaci, kdy naše zákony nejsou příznivé aplikaci principů, které jsou v EU obvyklé," řekl Fencl s tím, že cukerní pořádek stabilizuje tento sektor českého potravinářství. K jednáním o konkrétní realizaci nařízení přizve ministr také zástupce Sdružení uživatelů cukru, které bylo proti zavedení cukerního pořádku.
Tuzemskou kvótu produkce cukru stanovilo vládní nařízení na 380 tisíc tun cukru v hospodářském roce, vývozní kvóta je 95 tisíc tun a je podporována zdroji vytvořenými cukrovarníky, tedy bez nároků na státní rozpočet. Systém zahrnuje ještě
zvláštní individuální kvóty ve výši 23 750 tun.Zdroj: HN z 24. 2. 2000