Ústavní soud dospěl k závěru, že finanční úřad vybral od měst Stříbra a Třebíče neoprávněně daň z prodeje bytů. Podle názoru soudu totiž poznámka uvedená v zákonu o vlastnictví bytu pod čarou, která osvobození od daně omezuje pouze na převod družstevních bytů, není právně závazná, a proto zákon osvobozuje od daně veškeré převody bytů.
Názory právních expertů na povahu odkazů v poznámce pod čarou se liší. Podle ministerstva financí však při zdaňování převodů bytů nelze od poznámky pod čarou odhlédnout. "První mediální ohlasy vyvolaly u lidí naději, že dostanou zpátky zaplacenou daň z převodu či prodeje bytu. Šanci mají pouze v případě, že by absolvovali celou soudní proceduru," řekl Vacek. Pokud by mělo dojít k vrácení všech dosud vyměřených a zaplacených daní, musel by stát podle něho vyplatit zhruba 2,5 miliardy korun.
Dalším rizikem pro státní rozpočet je 1,7 miliardy korun z daní dosud nevyměřených. Novela zákona o vlastnictví bytů, která by měla vstoupit v platnost 1. července letošního roku, však již výslovně (v textu, ne pod čarou) říká, že daň se s výjimkou privatizace družstevních bytů platí při všech převodech bytů. Novelu ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.
Finanční úřady dosud vyměřily a inkasovaly daň z převodů bytů ve 124 tisících případech a u dalších 88 tisíc uskutečněných převodů se ji chystají vyměřit. Průměrná daň se pohybuje okolo 20.000 korun.
Zdroj: ČTK