Jsem absolvent a co teď?

16.06.2015 | , ChrisFromParis
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz


V roce 2013 na trh práce vstoupilo více než 84 tisíc absolventů vysokých škol. Každý desátý z nich si nedokázal v prvních měsících po konci školy sehnat práci. Na konci listopadu 2014 evidovaly úřady práce na 40 tisíc nezaměstnaných vysokoškoláků. Pokud nechcete skončit jako oni, měli byste se rychle zamyslet nad svými dalšími kroky po studiu.

Absolventi, kteří si předem nerozmyslí, co budou po škole dělat a jak toho dosáhnou, to skutečně mívají těžké.

Základní chyba


Největší chybou, kterou mnoho absolventů dělá, je, že se rozhodne užít si poslední prázdniny. První dva měsíce po škole stráví někde v zahraničí. Diplom se přece musí oslavit.
Jenomže diplomu se nenajíš. V září začnou absolventi hromadně pátrat po možnostech uplatnění a zjišťují, že je nikde nechtějí, protože:

  • nemají praxi, takže se nehodí na důležité pozice,

  • jsou příliš kvalifikovaní, takže na mizerné pozici by nevydrželi. 


  •  

Načež zavalí úřady práce.

Pracovní cesta do zahraničí


Mnoho absolventů touží po tom vyrazit po škole do zahraničí. Lepší než vyjet za hranice jenom pro cestu samotnou je najít si pracovní stáž. Na turistu si můžete hrát ve svém osobním volnu.
Vyzkoušejte zajímavý projekt Global Talent, který zprostředkovává profesní stáže v zahraničí. Sice si na nich nevyděláte, ale spoustu se toho naučíte a zvýšíte své šance na uplatnění na tuzemské trhu. Za pokus rozhodně stojí i projekt Nastáž.cz.

Začni zavčas


Ideální je, když si vysokoškolák najde zaměstnání ještě při studiu. Nebo jde alespoň na stáž, díky níž získá cennou praxi i kontakty. V takovém případě je ideální ozvat se vašemu bývalému vedoucímu a poptat se ho, jestli by pro vás něco neměl. Jenomže on vás často ani nemůže nikomu doporučit a vy začínáte od nuly. 
Když nevíte, co se sebou, zkuste se zamyslet nad tímto:

  1. jaký druh práce by vás mohl bavit,

  2. na jakých pozicích se takový druh práce vykonává,

  3. co musíte udělat, abyste byli kvalifikovaní pro takovou pozici.


  4.  
 

Dobrý životopis


Než začnete se zběsilým rozposíláním životopisů, projděte si články o tom, jak by mělo dobré CV vypadat. Zapomeňte na internetové šablony, europassy a podobná zla.
Správný životopis musí být unikátní už na pohled a přizpůsobený dané pozici!
Vyhněte se tomu, že pošlete stejné CV na sto různých míst. Radši si ho stokrát projděte a upravte tak, aby bylo pro danou pozici relevantní. Kvalita překonává kvantitu a ta práce navíc vám může ušetřit mnohá zklamání.

První zaměstnání je jenom první zaměstnání


První práce nemusí být ideální. Nemusí být ve vašem oboru, nemusíte brát skvělý plat, ani mít skvělé pracovní podmínky. „Nejdůležitější je mít dobrého šéfa. Ten vás může hrozně moc naučit,“ říká podnikatel Michal Hrabí. 
V dnešní době člověk za desetiletí vystřídá tři práce i víc. Vaše první práce nebude vaše poslední. Pokud ovšem nezlenivíte. Určete si svůj kariérní cíl a pracujte na tom, abyste ho dosáhli.

Kariérní poradenství


Pokud budete hodně ztracení v životě a vůbec nebudete vědět, co se sebou, můžete zkusit využít služeb kariérového poradenství, které nabízí některé vysoké školy, ale i soukromý sektor. 
Kariérní poradce vám ukáže, na co byste se měli zaměřit. Pomůže vám uvědomit si, co chcete dělat, vytvoří společně s vámi plán, jak na vaši vysněnou pozici dosáhnout, a navíc zvýší vaše šance na úspěch u výběrového řízení. Nestane se to ale hned, vyžaduje to, abyste na sobě delší dobu tvrdě pracovali. Ale rozhodně se to vyplatí.

 

Autor článku