Ošetřovné je dávkou nemocenského pojištění. Výše ošetřovného závisí na předchozím dosahovaném příjmu. Maximální výše ošetřovného za 7 dní péče o nemocné dítě nebo jiného člena domácnosti, pokud to vyžaduje jeho zdravotní stav, činí v roce 2015 celkem 6 152 Kč. Podívejme se na 9 vybraných případů, kdy nevzniká nárok na ošetřovné.
1) OSVČ
Osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) nemohou pobírat ošetřovné. I když si OSVČ platí dobrovolné nemocenské pojištění, tak nárok na ošetřovné nevzniká. Když jsou oba manželé OSVČ, tak při péči o dítě bude jeden z manželů po dobu péče o nemocné dítě bez finančního zajištění. Pokud je druhý z manželů zaměstnancem, tak musí čerpat ošetřovné při všech nemocích dítěte.
2) Lidé s příjmy z pronájmu
Někteří občané mají příjmy pouze z pronájmu. Přestože si tito lidé sami platí povinné zdravotní pojištění, neboť v registru své zdravotní pojišťovny jsou vedeni jako OBZP, a platí si i dobrovolné důchodové pojištění, tak ošetřovné čerpat nemohou. Lidé s příjmy pouze z pronájmu nejsou zaměstnanci a nevzniká jim nárok na nemocenské dávky.
3) Nezaměstnaní
Evidence na úřadu práce nezakládá účast na nemocenském pojištění. Občané v evidenci na úřadu práce tedy nemohou čerpat ošetřovné.
4) Příjemci důchodu
Penzisté nemohou čerpat ošetřovné, neboť nejsou účastni na nemocenském pojištění. V praxi bývá doma s dítětem často babička nebo děda na důchodu a rodiče chodí do práce. A to ze dvou důvodů. Za prvé, že ošetřovné je značně nižší než standardní mzda a za druhé, že je někdy problematické v práci čerpat ošetřovné, neboť např. finišuje důležitý pracovní úkol. Babička ani děda v důchodu však nemají nárok na ošetřovné při péči o nemocného vnuka nebo vnučku.
5) Dohoda o provedení práce
Měsíční odměna z dohody o provedení práce ve výši 10 000 Kč a méně nezakládá účast na nemocenském pojištění. Z takové odměny se neplatí sociální pojištění ani zdravotní pojištění. Zaměstnanec mající příjmy pouze formou odměny z dohody o provedení práce do limitu, např. i pro více zaměstnavatelů současně, nemůže čerpat ošetřovné. Pro jednoho zaměstnavatele je možné pracovat na základě dohody o provedení práce maximálně 300 hodin za rok.
6) Manželka (manžel) na rodičovské dovolené
Jestliže je jeden z rodičů na rodičovské dovolené s dítětem a toto dítě je nemocné, tak nemůže druhý z rodičů čerpat již ošetřovné na nemocné dítě. Rodič pobírající o dítě pobírá rodičovský příspěvek, který se pobírá i během nemoci dítěte. Rodina je tedy finančně zajištěna.
7) Studenti
Studium již nezakládá účast na nemocenském pojištění. Student starající se o nemocné dítě tedy nemůže pobírat ošetřovné. Jiná situace by samozřejmě byla v případě, že by student standardně pracoval a současně studoval. V případě, že by byl student současně zaměstnancem, tak by mu nárok na ošetřovné vznikl.
8) Ošetřovné pobírá druhý z rodičů
Ošetřovné může pobírat pouze jeden z rodičů. Když jeden z rodičů ošetřovné pobírá, tak druhý z rodičů již ošetřovné pobírat nemůže. Během péče o nemocné dítě se však mohou rodiče vystřídat. Např. jeden z rodičů může pobírat ošetřovné 4 dny a druhý z rodičů bude pobírat ošetřovné 5 dní.
9) Nemoc po 10 kalendářních dnech
Ze zákona je možné pobírat ošetřovné nejdéle 9 kalendářních dní. Osamělí rodiče mohou pobírat ošetřovné 16 kalendářních dní. Za osamělého rodiče se považuje svobodný, ovdovělý nebo rozvedený zaměstnanec.