Záložna má omezené a zakázané některé činnosti s platností od 16. února na čtrnáct dnů. Nesmí provádět platby z pověření člena a výplaty členům, přijímat vklady od členů a mimo jiné poskytovat úvěry svým členům a ručení za tyto úvěry. "Předjednáváme schůzky s dlužníky," uvedl Chlupáč s tím, že z majetku je nutno odečíst asi šest miliónů korun za odměny, mzdy a pronájmy. Mavel poskytl také asi 50 až 60 miliónů korun splatných úvěrů různým subjektům. "Chybí nám však přesné podklady," doplnil Chlupáč.
Práci představenstva podle Chlupáče komplikuje nečinnost ÚDDZ ve věci zpochybnění závěrů členské schůze z Prostějova. Návrh na zahájení správního řízení podal za bývalé vedení kampeličky Petr Koruna již 6. února. Schůze za účasti 40 procent členské základny měla mít údajně nezákonný průběh.
"Záležitost šetříme, ale úřadu nyní chybí patřičné dokumenty k dané problematice," řekl ČTK mluvčí ÚDDZ Oldřich Zajíc. Úřad tak není oprávněn zatím k jakémukoliv závěru. "Vymáháme, urgujeme a požadujeme, ale bez toho (dokumentů) jsme prakticky bezmocní," dodal bez dalších podrobností mluvčí.
Záložna Mavel patří mezi deset nejvýznamnějších tuzemských kampeliček. Podle údajů ÚDDZ měla loni v říjnu záložna vklady téměř 160 miliónů korun a nynější inventury zatím registrovaly zhruba 2500 členů tohoto peněžního družstva.
Zdroj: ČTK