Od března musí obchodníci vydávat paragony

28.02.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Již pozítří budou muset všichni obchodníci v ČR svým zákazníkům povinně vydávat doklady o prodeji zboží a poskytnutých službách (paragony)

Již pozítří budou muset všichni obchodníci v ČR svým zákazníkům povinně vydávat doklady o prodeji zboží a poskytnutých službách (paragony). Vyplývá to z novely živnostenského zákona. Již pozítří začnou také živnostenské úřady kontrolovat, jak podnikatelé nové nařízení dodržují. Až

dosud totiž museli obchodníci paragony vydávat jen na požádání. V praxi to bude znamenat, že kupříkladu trafikant bude každé ráno muset psát paragony všem kuřákům, kteří si přijdou pro svou krabičku cigaret.

Doklad totiž nemusí prodejce vydat jen tehdy, jeli nákup levnější než 20 korun. To ovšem cigarety již léta nejsou. Paragon musí kromě ceny obsahovat obchodní jméno a identifikační číslo podnikatele, datum prodeje a druh zboží nebo poskytnuté služby. Kopii každé stvrzenky bude navíc každý obchodník podl

e zákona "povinen uschovávat po dobu tří let ode dne jejího vydání". Bez paragonu bude i nadále možno prodávat noviny, časopisy, jízdenky hromadné dopravy a telefonní karty. Ani prodejní automaty nebudou muset vydávat stvrzenky. Hromadu účtenek nebude u sebe muset nosit ani ten chlapík, který roznáší ve vlaku kávu. Budeli ale zákazník chtít, musí dostat paragon i v těchto případech (jak je tomu ostatně dosud).

Co na to prodejci...

Fronty, problémy a odliv zákazníků. To si od povinnosti vydávat na zboží dražší dvaceti korun paragon "slibují" drobní trhovci a prodejci. Mnozí jsou ještě tvrdší a tvrdí, že jde o lobbistický tlak obchodních řetězců a první krok k totální likvidaci malého a středního podnikání. "Nevím, jak to budeme dělat," říká Jiří Vaněk, kte

rý prodává před Vánoci kapry. "Na pultě, kde je voda, krev a šupiny, se účtenka vypsat nedá, ale to poslance nejspíš nenapadlo," dodává. Jeho rozpaky sdílí i majitel pouťové atrakce Karel Voráček. "Samozřejmě abych se uživil, je na mou dráhu vstup 25 korun, ale jak mám hlídat bezpečnost, prodávat a ještě vypisovat stvrzenky," říká kolotočář. Na to, aby platil pokladní, podle svých slov nevydělá.

Tomuto názoru oponuje provozovatel horské dráhy z Holandska, který svou atrakci předvádí na matějské pouti. "Registrační pokladna se nám osvědčila, nemáme problémy s daněmi a nikdo nám nenadává do světskejch a podvodníků," přiznává Holanďan. Jeho vstupné však není 25, ale 65 korun. Největší strach z povinnosti vypisovat účtenky mají trhovci, zelináři a majitelé rychl

ých občerstvení. "To bude konec, lidi ke mně choděj, protože to jde rychle. Fronta, která vznikne vypisováním a razítkováním, každého odradí," stěžuje si zelinář Václav Bláha. "Vždyť já budu muset dávat potvrzení na to, že jsem prodal třeba dvě jablka," dodává nešťastně. Jediný, kdo si zatím nestěžuje, jsou papírnictví a prodejny kancelářských potřeb. Stvrzenky všeho druhu jdou podle nich na odbyt tak, jako nikdy předtím.

... co poslanci...

Někteří poslanci minulý týden pochopili, že to s těmi účtenkami bude problém. Miloslav Výborný (KDUČSL) konstatoval, že se sněmovna při loňském schvalování novely živnostenského zákona dopustila chyby. V rámci rozpravy o novele zákona o léčivech (!) proto náhle navrhl, aby se povinnost vydat paragon vztahovala až na ná

kupy nad 500 korun. ODS hned licitovala: šéf jejích poslanců Vlastimil Tlustý částku zvýšil na dvojnásobek (navrhl paragonovou povinnost až od 1000korunového nákupu). V případě, že jim to neprojde, mají občanští demokraté v záloze ještě jednu variantu: stvrzenky by prý mohly být jen na požádání zákazníka. Tak je tomu ostatně ještě dnes i zítra.

... a co ministerstvo průmyslu

Jediný, kdo má v této otázce zřejmě zcela jasno, je ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Jeho tisková mluvčí Dagmar Plachá poskytla LN k nové paragonové povinnosti obsáhlý komentář. "Jde o povinnost vydat doklad. Nemusí jít tedy o pokladní doklad, může to být ručně vypsaný paragon," sdělila. Podle mluvčí MPO není proto nutné pořizovat si registrační pokladnu. Pokud si ji ale někdo c

hce přece jen koupit, musí "jít o pokladnu s alfanumerickým tiskem a s možností programování cca 200 nebo více položek a samozřejmě i s možností připojení fiskální paměti". Někteří obchodníci již registrační pokladny mají.

Mnozí však ne takové, jaké by vyho

vovaly výše zmíněným požadavkům. Například nemají zmíněný alfanumerický tisk (to jim znemožňuje uvést druh zboží). Aby na ně nedopadla tvrdá ruka zákona, vydalo MPO živnostenským úřadům pokyn. V něm se praví, že po těchto podnikatelích nemají úřady vyžadovat to, co jejich pokladny neumožňují. Může to ale chtít zákazník. Na jeho žádost je obchodník povinen všechny chybějící údaje do stvrzenky doplnit. Paragonová povinnost je jedním z kroků státu v jeho snaze o lepší výběr daní. MPO si od něj slibuje omezení "nežádoucích podnikatelských praktik", zejména "v rizikových oblastech živnostenského podnikání", jako jsou stánkové a jim podobné způsoby prodeje.

Konkrétně jde především o prodej padělků a existenci dvojích cen (bez paragonu nižší, s paragonem vyšší). Nové nařízení by mělo podle MPO také lépe chránit spotřebitele. Umožní mu totiž reklamovat i zboží koupené u stánku. Na druhé straně však lze předpokládat, že zmizíli "ceny bez paragonu", bude mnohé zboží dražší.

Zdroj: LN z 28. 2. 2000


Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU