Studenti prostě milují historky z kolejí. Nezáleží na tom, zda na nich bydleli celých pět let, jeden semestr, viděli je z okna fakulty nebo ani nechodili na vysokou školu. Koleje jsou odpradávna mýty opředené místo, které platí za přirozené prostředí takových tvorů, jako jsou studenti. O přibarvené či úplně vymyšlené příběhy tady není nouze, což člověk ocení hlavně s kamarády u piva. Díky těmto studentským vtípkům se ale vžilo tolik legend o kolejích, že je až s podivem, že jsou každý rok nacpané k prasknutí. Tady máte sedm hlavních mýtů, které už téměř neplatí. Ale přeci jen nikdy neříkej nikdy.
1. Koupelna: Zákaz vstupu
Tento mýtus se drží ještě od dob, kdy byly koupelny na všech kolejích společné pro celé patro. Přitom v současnosti už téměř 70% studentů má na pokoji vlastní koupelnu a toaletu, maximálně je sdílí ještě s vedlejším pokojem. Koleje navíc za poslední dobu prochází řadou rekonstrukcí, takže se snižuje počet těch, které leccos pamatovaly už v době, kdy na nich studovaly vaši rodiče.
2. Společné záchody
Tak toto byla realita značného množství kolejí, ve vybraných případech na společné záchody narazíte i dnes. Nejčastěji se s tím lze setkat u kolejí škol, kde studují z velké části kluci a jen několik dívek. V takových případech ale pak bývá jedno patro se společnými toaletami (případně i sprchami) vyhrazeno dámám a jedno nebo více pater pánům. Útěchou vám může být fakt, že o zážitky nebudete mít nouzi a společné toalety vás rozhodně udrží v pozoru po celý pobyt na kolejích, což se také může hodit.
3. Kolejbába má oči všude
Už jen to označení kolejbába vypovídá o sympatiích studentů k dozoru na vrátnici každých kolejí. V tomto případě však nejčastěji platí, že jak se chováte vy k ní, tak se chová ona k vám. Řada lidí se asi stále domnívá, že paní na vrátnici je tam od toho, aby je neustále kontrolovala místo jejich matky. Ve skutečnosti jí nezajímá v kolik se vracíte z města a v kolik chodíte spát, maximálně se stará o to, zda na koleje (a to platí pouze ve večerních hodinách) chodí jen ubytovaní studenti a hlídá pořádek ve svém bloku. Myslím si, že většina z nás zná více historek o tom, jak se někomu podařilo za jejími zády někoho nebo něco dostat dovnitř, než o tom, že někomu něco překazila.
4. Dříve levné bydlení, dnes dražší než privát
Koleje byly dříve vnímány jako skutečné studentské ubytování se vším všudy. Příznivým cenám odpovídal komfort, rychlost internetu i množství zájemců. Od té doby se cena kolejí výrazně zvýšila, jenže to samé se stalo i s cenou pronájmů. Nedá se tedy říct, že by koleje byly někdy o moc levnější než priváty. Na kolejích bydlí studenti, kteří v novém městě nikoho neznají a zde mají šanci potkat kamarády. Bydlí zde ti, kteří se stále mylně domnívají, že koleje vyjdou levněji i ti, kteří se nechtějí starat o pronájem privátu. A samozřejmě na kolejích najdete spoustu těch, kterým zkrátka kolejní studentský život vyhovuje, ať to stojí, co to stojí.
5. Kuchyňka a párky ohřívané na topení
Samozřejmě vždy platí, že každý podle svého gusta. Ovšem fámy o tom, že není na čem a v čem vařit jídlo na kolejích, jsou od pravdy vzdálené asi posledních deset let. Samozřejmě najde se mnoho těch, kteří z hecu naschvál vaří párky v rychlovarné konvici nebo je ohřívají na topení, to už je ale jiný příběh. V současnosti už má až 40 % pokojů vlastní kuchyňku, za kterou si každý zodpovídá sám. Ty společné bývají už celkem dobře vybaveny k tomu, abyste si uvařili něco pořádného.