Za každý jednotlivý měsíc v roce se tak všechny penze zvýší o 115 korun. Právě toto je částka, se kterou původně počítala automatická valorizace. Jednalo by se ale o částku průměrnou, takže lidé s nižšími důchody by dostali méně.
Zákon o důchodovém pojištění stanoví, že pro zvýšení důchodů v pravidelném termínu od ledna se valorizace určuje podle údajů Českého statistického úřadu. U průměrného starobního důchodu zvýšení činí částku odpovídající 100 % růstu úhrnného indexu spotřebitelských cen a dále též částku odpovídající jedné třetině růstu reálných mezd. Zákon tyto parametry přesně a výslovně stanovuje a neumožňuje žádné jiné než takto vypočtené zvýšení důchodů. Podle hodnot, které v září zveřejnil Český statistický úřad, by tak došlo k navýšení důchodů v roce 2016 o pouhých 40 korun.
„Zvýšení důchodů o pár korun bych považovala za výsměch zejména seniorům, kteří celý život poctivě pracovali. Ministerstvo práce a sociálních věcí na jaře letošního roku přišlo s návrhem na garantované zvýšení důchodů v průměru o 200 korun obdobně, jako tomu bylo pro letošní rok. Tento návrh ale nepodpořilo ministerstvo financí. Současnou koaliční dohodu tak považuji za kompromisní řešení,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Na jaře letošního roku podle jejích slov vláda po diskuzi nakonec schválila návrh na výplatu jednorázového příspěvku všem důchodcům ve výši 600 korun v celkové výši 1,7 miliardy korun s cílem vyplatit jej v prosinci tohoto roku. K tomu, aby mohl být jednorázový příspěvek důchodcům skutečně vyplacen, bylo nezbytné, aby byl návrh zákona v poslanecké sněmovně schválen v režimu jednoho čtení. Tento postup ovšem zablokovaly opoziční strany ODS a TOP09.
Aby se seniorům vykompenzovala nízká valorizace, dohodla se nyní koalice na dalším navýšení jednorázového příspěvku důchodci, a to vzhledem k rozpočtovým možnostem o dalších 300 korun. Jednorázový příspěvek v celkové výši 900 korun bude vyplacen všem lidem, kteří pobírají důchod, v únoru. Pro všechny ty, kteří pobírají důchod, to bude spolu se zákonnou valorizací znamenat měsíční navýšení o 115 korun. Tato částka bude pro všechny stejná.
Navýšení o 300 korun znamená zvýšení nákladů ze státního rozpočtu o 0,85 miliardy korun, celkově tak vláda na navýšení penzí v roce 2016 vyčlení 3,85 miliardy korun. Původní návrh MPSV počítal s navýšením prostředků na důchody o 5,5 miliardy korun.