Sazby hypoték na novém minimu. Další pokles přibrzdila ECB

10.12.2015 | , Finance.cz
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hypotéky v listopadu opět zlevnily. Navíc peníze, z kterých banky financují půjčky klientům byly na konci měsíce nejlevnější v historii. Bohužel jen na chvíli. Jak se budou vyvíjet sazby hypoték v roce 2016?

V listopadu s úrokovými sazbami jako obvykle nejvíce hýbala Oberbank. Její tržní podíl je však minoritní, takže tyto změny – navíc v řádu setin procentního bodu - nemají na trh ani úrokové indexy prakticky žádný vliv. Vedle OB jsme změnu zaznamenali u UniCredit Bank, která snížila slevu za úvěrové pojištění z 0,5 na 0,3 procenta a největší novinkou uplynulého měsíce je inovovaná hypotéka od Sberbank s novou metodikou a částečně upravenou cenotvorbou (banka nově nabízí hypotéky s 1letou fixací). Nastavení úrokových sazeb u dříve nabízených fixací s nižším LTV zůstalo prakticky neměnné, ovšem u 100% hypoték nabídková sazba spadla z 3,69 % na 2,99 %, na což zareagoval index nabídkových sazeb GOFI 100 poklesem z 3,25 % na nové rekordní minimum - 3,18 %. Ostatní banky prodlužovaly či ukončovaly své podzimní akční nabídky.

Titulní index GOFI70, klesl v listopadu o jednu setinu na 2,13 %, čímž se posunul na nové historické minimum. Oproti loňskému roku je průměrná úroková sazba 70procentních hypoték nižší o 1/4 procentního bodu (11/2015: 2,38 %). Vzhledem k dlouhotrvajícímu poklesu sazeb již nejsou tyto meziroční změny tak velké jako v minulosti. Ovšem pokud porovnáme stávající situaci s listopadem 2010, kdy si úroky fixovaly klienti, kterým nyní končí pětileté fixace, jsou nyní sazby na polovině a nová měsíční splátka může být o tisícikoruny nižší.

Rozdíl mezi sazbou 100% a 70% hypoték taje jako jarní sníh

Rozdíl mezi průměrnou nabídkovou sazbou 100procentních (GOFI100) a 70procentních hypoték (GOFI70) se v posledních měsících snížil na pouhý 1 procentní bod, což je nejméně od konce roku 2010. Malý rozdíl mezi těmito sazbami může být také jedním z faktorů, které stojí za neustále rostoucí výší úvěru. V říjnu průměrná výše hypotečního úvěru vystoupala meziročně o bezmála 210 000 Kč na 1,87 milionu korun.

20151210_golem_2

Až do minulého týdne se situace na trhu sunula k dalšímu snižování úrokových sazeb. Cena peněz na mezibankovním trhu propadla během listopadu na historická minima a na začátku prosince snížení sazeb oznámila UniCredit Bank a GE Money Bank. 2. prosince se však křivka úrokových swapů prudce obrátila směrem vzhůru a vystoupala zpět na zářijovou hladinu.

20151210_golem_3

Důvody vysvětluje Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny (ČSOB): K obratu došlo po překvapivém rozhodnutí ECB. Ta zklamala trhy a nenavýšila objemy měsíčního tisku peněz – nahoru šly sazby na středním a delším konci evropské křivky a s tím se svezla i křivka česká.

Pokud tedy banky měly na tento měsíc přichystány cenové změny, předpokládáme, že si tyto novinky schovají na úvod příštího roku, až podle toho jak se bude situace dál vyvíjet. My zatím stále ještě nevylučujeme pokles indexů GOFI pod dosažená listopadová minima.

„Banky zažívají velmi příznivý závěr roku, velcí hráči těží z extrémní poptávky a i přes zlevňování peněž nemusí snižovat své úrokové sazby, neboť mají dost hypoték rozpracovaných, a to až do konce letošního roku. Do příštího roku vstoupíme s velmi nízkou úrovní úrokových sazeb a je tam předpoklad, že míra úrokových sazeb v roce 2016 bude nejnižší v historii,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti GOLEM FINANCE.

Zhoršování dostupnosti bydlení pokračuje

Stagnace úrokových sazeb a nárůst cen nemovitostí znamenají zvýšení nákladů na pořízení vlastního bydlení. Index dostupnosti bydlení, který poměřuje výši měsíční splátky hypotéky s průměrným příjmem domácnosti, v listopadu vzrostl z 32,9 na 33,2 %. Jinými slovy: průměrná česká domácnost v současnosti vynakládá na splátku hypotečního úvěru zhruba 1/3 svých čistých příjmů. Jiná je však situace v hlavním městě, kde při průměrné ceně bytu 4,55 mil. Kč dosahuje index dostupnosti bydlení 64 % průměrného příjmu domácnosti a jinak je to v ostatních krajích, kde kromě Jihomoravského kraje je míra dostupnosti nižší než zmiňovaný průměr.

20151210_golem_4

Vzhledem k nárůstu průměrné ceny bytů z 2,05 na 2,07 mil. Kč vzrostl také ukazatel návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolik ročních příjmů musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu o průměrné ceně. Dle aktuálních dat společnosti GOLEM FINANCE a realitního portálu REALITYCECHY.CZ hodnota souhrnného ukazatele činí 5,41 roku. Nad celorepublikovým průměrem je hlavní město Praha a Jihomoravský kraj. V ostatních regionech kromě Karlovarského kraje se index návratnosti bydlení pohybuje mezi 2 – 5 roky. V kontextu končícího roku se potvrzuje trend růstu cen nemovitostí. Odhadujeme, že rekordní úrovně ceny bytů z roku 2009 bude dosaženo v prvním čtvrtletní příštího roku. Dostupnost bydlení se tak nebude v příštím roce zlepšovat, respektive, odpoutala se od rekordně nízkých hodnot a bude mírně stoupat. Stále se však bude pohybovat ne velmi příznivých hodnotách v rozmezí 33 až 36 %.

Autor článku

Luboš Svačina  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ