V poradenském centru na našich stránkách můžete položit dotaz z oblasti investic, daní, bydlení, pojištění či financování. Tuto možnost využívá řada čtenářů a my pro vás každý týden vybíráme jeden z nich. Dnes vám poradíme, co dělat, abyste se vyhnuli nepříjemným situacím, které mohou vzniknout při návštěvy kontrolorů z finančního úřadu.
Otázka:
Pracuji jako účetní v příspěvkové organizaci a ač vím, že odpovědnost za správnost vedení hospodaření a další kroky související s účetnictví, dle zřizovací listiny vlastně leží na bedrech ředitele organizace, tak ve skutečnosti vedu veškeré transakce jen já s jeho řádným souhlasem a podpisy. Jestliže bude organizace mít kontrolu z finančního úřadu, a dojde li k vyměření penále či pokuty, v jakých hodnotách se toto pohybuje? Je to v závislosti na výši majetku příslušné organizace a mohu se jako ekonomka pojistit pro tyto případy a jakou formou? Ještě doplním, že organizace je zřízena územním samosprávným celkem, nehospodaříme s penězi z žádného fondu ani grantu, jen s přidělenými od zřizovatele.
Na tento dotaz odpovídal ing. Jaroslav Münster:
Odpověď:
Co se týká odpovědnosti za vedení účetnictví, tak to má ředitel společnosti. Co se týká sankcí, či penále, tak nelze říci, v jaké výši se to pohybuje, neboť to může být různé na tom, jaký průšvih vůči finančnímu úřadu uděláte. Po Vás může vedení chtít uhradit penále do maximálně 4,5 násobku hrubého měsíčního příjmu. Na toto krytí se můžete pojistit u pojišťoven pomocí pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli při výkonu povolání.