Koupete se správně?

29.03.2005 | , VysokéŠkoly.cz
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

Zdánlivě banální téma, ale...jste si jistí? Následující text bude zřejmě poutavější spíše pro dámské publikum. Na druhou stranu - pánové se jistě také pobaví...

Zdánlivě banální téma, ale...jste si jistí? Následující text bude zřejmě poutavější spíše pro dámské publikum. Na druhou stranu - pánové se jistě také pobaví...



S jarem již tradičně přichází i jarní úklid. Vyprazdňují se šuplíky, do nichž se po mnoho let odkládaly nepotřebné věci s tím, že by se třeba ještě mohly někdy hodit, nebo věci, které je nám prostě jen líto vyhodit. Jedno odpoledne vyhrazené na "minimalizování" se pak často protáhne do pozdních nočních hodin - to když například objevíte staré časopisy (na jejichž názvy si už vzpomenou snad jen pamětníci) a v nich více méně nadčasové články: "Nemáte-li průmyslovou míru", "Zástěra, nezbytná součást naší šatny" či "Ona a on v pletenom" A při jednom takovém úklidu jsem narazila na zajímavý a do jisté míry stále aktuální článek o koupání.



Jistě uznáte, že jsem se s takovým článkem prostě musela podělit s ostatními. Na stránkách týkajících se především studia se snad vyjímá tak trochu divně, vy ho však můžete brát jako malé osvěžení mezi ostatními "vážnými" tématy. Konec konců, od toho přece koupel je.
Z původního textu jsem vybrala ty nejzajímavější pasáže a s ohledem na zachování půvabu "dobové" podoby je upravila do souvislého článku.

Přenesme se do roku 1958 a prostřednictvím Příručky časopisu Žena a móda nahlédněme do čistého prostředí moderní koupelny...



Teplá voda vonící koupelovou solí, bohatá pěna dobrého mýdla a chvilka klidu, kterou má žena jen a jen pro sebe. Využije jí dokonale k péči o svou krásu. Pamatujeme na svoji štíhlou linii a tak si také trochu zacvičíme - nebudeme přeci ležet ve vaně bez pohnutí! I když nemáte doma zrovna basén, můžete při koupeli rozhýbat alespoň drobné klouby rukou a nohou. Pořádná masáž kartáčem pomůže odplavit tukové polštářky na nežádoucích místech. Můžeme ji provést dokonce dvojmo: jednou stojíce, podruhé pod vodou. K namydlení používáme luffové rukavice nebo žínky, obojí však musíme občas vyvařit, nebo se stane semeništěm mikrobu, které si při každém mytí vtíráme do kůže. Závěrem se osprchujeme nebo omyjeme studenou vodou, aby se horkou párou rozšířené póry opět stáhly. Otužování také podporuje odolnost vůči infekci. Máme-li suchou pleť, natřeme se po umytí a občas i před koupelí olejem nebo krémem. Nezapomeňte na lokte, kolena a nohy! Na těchto místech mívá většina žen drsnou a suchou kůži, na ploskách nohou dokonce zatvrdliny. Osušení po koupeli má být pečlivé, neboť zavlhlá pleť snadno puká a infikuje se. Po koupeli používáme někdy pro osvěžení kolínské vody nebo francovky. Alkoholické roztoky se však hodí pouze pro mastnou pleť. Mastná pleť se dobře vyčistí, použijeme-li k mytí místo mýdla této směsi: mýdlové vločky, žitnou mouku a pšeničné otruby smísíme stejným dílem a zašijeme do mulového sáčku. Pěkně pění. Je nutno si zvykat na studené sprchy. Nepatříte-li k odvážlivcům, vězte, že i vlahá voda udělá tutéž službu. A jste-li vysloveně zimomřivá, dejte si po koupeli masáž suchým kartáčem! Nekoupejte se příliš dlouho a v příliš teplé vodě! 37 - 40 °C je postačitelné. Horká koupel unavuje, zahání spánek a kůži činí chabou.
Jako uklidňující lázeň se osvědčují odvary bylinné: lipové květy, heřmánek, mateřídouška. Pro pohodlné ženy má kosmetický průmysl jednodušší zařízení: vonné koupelové soli a oleje. Při nespavosti je vlahá bylinová koupel příjemným a jednoduchým lékem.




A na závěr rada z nejcennějších! Koupel pro zeštíhlení: Zkuste to s přísadou jedlé sody! Myslím, však (uzavírá článek jeho autor/ka), že současně budete muset omezit přejídání a začít cvičit. Lacinější metody pro odtučňování, bohužel, většinou neuspějí! Škoda, takže se ani za padesát let nic nezměnilo... (A teď, alou, do práce!)




Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.

Autor článku

Eva Vojtíšková