Hypoteční banky v lednu poskytly 5912 hypoték, což je jen o 14 více než loni v lednu, ale celková hodnota sjednaných úvěrů vzrostla o více než 2 miliardy korun (+ 23 %)! Celkový objem poskytnutých hypoték vystoupal na 12,65 miliardy korun, což je nové lednové maximum a 13. měsíční rekord v řadě. Příčinou skokového nárůstu hodnoty sjednaných hypoték je prudký nárůst průměrné půjčené částky. Zatímco v předchozích letech si lidé v průměru půjčovali maximálně 1,7 milionu korun, letos podle dat serveru hypoindex.cz to bylo 2,14 milionu! O 226 000 více, než loni v prosinci, což byl dosavadní rekord.
„Faktorů podílejících se na permanentním růstu průměrné výše hypotéky je hned několik. V první řadě jsou to podle mého názoru extrémně nízké úrokové sazby hypoték, které jednak umožňují dosáhnout klientům na vyšší částky úvěrů než v minulosti a zároveň velice dobrá dostupnost a cena hypoték s nejvyšším LTV*, takže klienti si ve větší míře než v minulosti půjčují na celou pořizovací cenu nemovitosti“, říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. „Ruku v roce s tím jde nárůst cen nemovitostí, převis poptávky nad nabídkou, takže lidé o ceně mnohem méně smlouvají a také rostoucí segment výstaveb a prodejů bytů v novostavbách (velmi mírná zima výstavbu nijak nezbrzdila), což opět průměrnou půjčenou částku zvyšuje,“ dodává Libor Ostatek.
100% hypotéky nejspíš podraží
Na potvrzení skutečnosti, že se nejedná o krátkodobý výkyv, si sice budeme muset počkat do následujícího měsíce, přesto první reakce zaznamenáváme už nyní. Česká národní banka (ČNB) už vloni v červnu vydala sadu doporučení a jedním z těchto doporučení byla hranice zastoupení tzv. 100% hypoték v celkové hypoteční produkci. V rámci vlastních kontrolních systémů, a aby předešly dalšímu zpřísnění regulatorního rámce, spustí banky podle našeho názoru samoregulační mechanismy a výsledkem bude zastavení poklesu cen 100% hypoték - což ostatně pozorujeme již nyní - a zpřísnění podmínek poskytování tohoto typu úvěrů.
Průměrné sazby padají ke 2 procentům
Průměrná úroková sazba v lednu sjednaných hypoték stagnovala na 2,06 %. Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXu zůstává již 2 měsíce pouhou setinu procentního bodu od prolomení dosavadního rekordního minima z května 2015. V únoru, nejpozději v březnu dojde podle našeho názoru k prolomení tohoto minima. Cena peněz na mezibankovním trhu klesá, což se pozitivně projevuje v cenách úvěrů. Hypotéky od začátku února snížila Hypoteční banka, Česká spořitelna, Wuestenrot hypoteční banka, GE Money Banka a své sazby částečně zkorigovala také Expobank. Zlevňují především hypotéky s nižším LTV a výsledem je aktuální pokles indexu nabídkových sazeb (GOFI) k hranici 2,10 %. Pád nabídkových sazeb se během 1-2 měsíců projeví v průměrné úrokové sazbě skutečně sjednaných hypoték a přinese i pokles hodnoty FINCENTRUM HYPOINDEXU, který by mohl již v březnu atakovat 2 procentní hranici.
Modrá pyramida roste pětinásobně
Úspěšný vstup do nového roku zaznamenaly i stavební spořitelny, které v součtu poskytly úvěry za 3,4 miliardy korun. V porovnání s loňským rokem objem sjednaných úvěrů vzrostl o 18 %. Největší část z celkové sumy sjednaných úvěrů si připsala Českomoravská stavební spořitelna (1,55 mld. Kč/ 46 % celkového objemu). O druhé místo pravidelně soupeřila Buřinka s Raiffeisen stavební spořitelnou. Letos je to jinak. Na druhém místě – navíc s velmi výrazným náskokem – figuruje Modrá pyramida s 0,72 mld. Kč a 21procentním tržním podílem. Modré pyramidy vzrostla v meziročním srovnání téměř pětinásobně, neboť loni ve stejném období poskytla úvěry za 0,15 mld. Kč. Na třetí příčce skončila Buřinka (0,48 mld. Kč/ 14 %) na čtvrté Raiffeisen stavební spořitelna (0,43 mld. Kč/ 13 %) a na páté Wüstenrot stavební spořitelna (0,19 mld. Kč/ 5,5 %).
Půjčí si lidé na bydlení dalších 200 miliard?
Na účely bydlení banky a stavební spořitelny v lednu rozpůjčovaly přes 16 miliard korun. I v tomto ohledu se jedná o další rekordní výsledek a trh s úvěry na bydlení má letos nakročeno k podobným výsledkům jako loni. Jenže na trhu vidíme spoustu neznámých, které se primárně pojí s novou regulativou, a které budou mít s největší pravděpodobností negativní vliv na letošní výsledky.
V našich expertních odhadech obchodních výsledků vždy pracujeme se dvěma scénáři – konzervativním a optimistickém. Letošní výsledek zatím odhadujeme někde uprostřed, což by indikovalo objem úvěrů ze stavebního spoření zhruba 50 miliard korun a hodnotu hypoték okolo 190 miliard korun. Tento náš odhad, který jako jediný na trhu započítává také hypotéky tzv. nereporotujících bank (mBank, Fio banky, Oberbank a WSPK), však budeme v průběhu roku ještě zpřesňovat.
* LTV (loan to value ratio) – poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší poskytnutého úvěru
Zdroj: GOLEM FINANCE, banky, www.hypoindex.cz, ČTK (www.financninoviny.cz), Ministerstvo pro místní rozvoj ČR