Praxe ve Frankfurtu či Lipsku pro studenty všech oborů

08.04.2005 | , VysokéŠkoly.cz
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ještě dva týdny zbývají na odevzdání přihlášek na praxi ve Frankfurtu nad Mohanem nebo v Lipsku pro studenty všech oborů v termínu 25. srpna - 16. října 2005. Všechny potřebné informace včetně přihlášky najdete na adrese www.ghst.de/links/kafka.

Ještě dva týdny zbývají na odevzdání přihlášek na praxi ve Frankfurtu nad Mohanem nebo v Lipsku pro studenty všech oborů v termínu 25. srpna - 16. října 2005. Všechny potřebné informace včetně přihlášky najdete na adrese www.ghst.de/links/kafka.

Po třech a více letech studia na vysoké škole prahne jistě každý z nás studentů po zkušenostech z praxe, které by mu v budoucnu pomohly uplatnit se v povolání. Existují i jiné možnosti než brigády, které většinou nemají s naším studijním oborem nic společného.

Co byste řekli, kdyby vám někdo nabídl na 7 týdnů místo praktikanta ve Frankfurtu nad Mohanem nebo v Lipsku (Leipzig), které by přesně odpovídalo vašim zájmům, zaměření a budoucím profesním cílům? A kdyby za vás vyřídil úřední formality, zajistil ubytování na úrovni, dal vám kapesné 20€ na den, zaplatil letenku i tramvajenku, jazykový kurz a k tomu ještě pár volných vstupenek do bazénu a do opery?

Nadace HERTIE (Gemeinnützige Hertie Stiftung) z Frankfurtu to všechno pro vás ráda zařídí. Její program KAFKA je určen pro studenty z Prahy, Brna, Krakova, Gdaňsku a Budapešti, tedy z partnerských měst Frankfurtu a Lipska. Stačí, když dokážete, že právě vy jste ta pravá či ten pravý. Znamená to, že se rozepíšete v němčině o tom, čím se zabýváte v rámci vašeho studijního oboru, o svých zájmech, o svém společenském angažmá a dosavadních pracovních zkušenostech. Hlavně však musíte jasně formulovat, proč vás zajímá právě praxe např. na letišti, v historickém muzeu, na multikulturním úřadě, na sociálním úřadě, na úřadě pro městské plánování, na úřadě pro životního prostředí nebo třeba na policii. Musíte přesvědčit lidi z nadace a z těch konkrétních institucí či podniků, které jste si vybrali, že máte potřebnou kvalifikaci a entuziasmus pro práci. Z nabídky sedmnácti, resp. patnácti míst si vyberete dvě a určíte jejich preferenci. Dobrá němčina tedy není všechno, měli byste si něco zjistit o těch konkrétních podnicích případně o samotné nadaci HERTIE.

Máte dva týdny času, do 20. dubna musíte podat svoji vyplněnou přihlášku (včetně zmiňovaného motivačního dopisu, případných doporučení a dokonce také kopie indexu s německými vysvětlivkami!) na Německou ambasádu v Praze, resp. na Odbor zahraničních vztahů Magistrátu města Brna.

Věřte, že já jsem neměl o mnoho více času než vy, když jsem se minulý rok o programu KAFKA náhodou dověděl. Tehdy jsem zrovna napodruhé skládal bakalářskou zkoušku z politologie a mezinárodních vztahů a nutně jsem potřeboval změnu. V Německu jsem už předtím studoval půl roku na univerzitě v Kostnici v rámci Programu Erasmus. Německy jsem tam mluvil buď s profesory nebo s jinými studenty ze zahraničí. Pracovat v německém podniku či na úřadě je přeci jen ještě trochu náročnější.

Hned mě zaujala možnost pracovat v Úřadu pro multikulturní záležitosti (www.stadt-frankfurt.de/amka), protože Frankfurt je známý svou otevřeností vůči všem národnostem světa. Sehnal jsem si pár doporučení od svých předchozích zaměstnavatelů a také od jednoho profesora z Kostnice. Pro jistotu jsem si německý text svojí přihlášky nechal zkontrolovat od dvou německých přátel. Multikulturní témata mě už dlouho zajímají, nicméně jsem se v této oblasti dosud nijak výrazně neangažoval. Bral jsem tedy tuhle šanci jako začátek, vlastně jsem byl dost sebevědomý. Ukázalo se, že to nebylo na škodu - přijali mě. Nakonec ani nevadilo, že jsem s přihláškou doběhl na Německou ambasádu v poslední den na poslední chvíli - zavírají v 16.30).

Ve Frankfurtu jsem se skutečně poučil o tom, jak lze různými způsoby uplatňovat integrační politiku. Na všechno jsem se mohl zeptat, vážili si mých názorů a poznatků z České republiky. Sám jsem prožíval "multikulturní Frankfurt", když jsme hned první den byli na "festivalu muzeí" (Muzeumsuferfest) a prodírali se pestrým davem Frankfurťanů všech možných barev pleti a tančili na ulici salsu. Celou dobu jsem bydlel se studenty z Krakova, kamarádil se s Alžířanem, chodil k Turkům telefonovat a nakupovat, pomáhal Romům...


Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.

Autor článku

Jan Patera