„Ten se nám podařilo prokázat ve 275 případech. Celková uchráněná hodnota je téměř 80 milionů Kč. Zároveň jsme na pachatele pojistných podvodů podali v prvním čtvrtletí 40 trestních oznámení,“ vypočítává Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v pojišťovně Kooperativa.
Největší škody způsobili podvodníci Kooperativě v Praze, uchráněná hodnota přesáhla 70 milionů Kč, v severních Čechách – 4 miliony Kč a na severní Moravě – 3 miliony Kč. „Zároveň se také rozeběhlo prošetřování organizovaného pojistného podvodu v životním pojištění v na Karlovarsku. Zde očekáváme uchráněnou hodnotu v řádu desítek milionů Kč,“ doplňuje nejnovější prověřované případy Vojtěch Stavný.
Za stejné období loňského roku Kooperativa prošetřovala 840 podezřelých pojistných událostí a ve 119 případech se podařilo prokázat pojistný podvod.
Organizované podvody v životním pojištění jsou trendem posledních několika let. Podílejí se na nich nejen klienti pojišťoven, ale i lékaři a rehabilitační pracovníci. „Nepředpokládáme, že by těchto podvodů nějak výrazně přibývalo, spíše pojišťovny stále vylepšují metody jejich odhalování,“ představuje trend posledních let Vojtěch Stavný.
Na druhou stranu, neubývá ani podvodů s motorovými vozidly. Kooperativa například řešila krádež vozidla AUDI Q7, a to těsně před ukončením leasingu. „První indicií bylo to, že tentýž motorista již v minulosti uplatnil obdobné škody. Následně se vozidlo objevilo na Ukrajině, dokonce bylo prezentováno i v médiích. Případ prošetřovala Policie ČR, která zjistila podezřelé okolnosti okolo překročení hranic s tímto vozidlem, které majitel nedokázal vysvětlit,“ přibližuje jeden z typických případů Vojtěch Stavný.