Údaje vyplývají ze zprávy Světového ekonomického fóra (WEF) Global Gender Gap Report 2015. Podle ní je pokrok ve srovnávání šancí pro obě pohlaví ve světě velmi pomalý. "Propast mezi ženami a muži ve zdraví, vzdělávání, ekonomických příležitostech a politickém zastoupení se za posledních deset let zmenšila o čtyři procenta," uvádí zpráva. Podle ní by stírání rozdílů dosavadním tempem trvalo 118 let, tedy do 30. let příštího století.
Čtěte také
OECD: Rodiče s dětmi platí v Česku nejméně na daníchHodinová minimální mzda v EU v roce 2016
OECD: Nejjednodušší daně jsou v Irsku
Sazby DPH v zemích Evropské unie v roce 2016
Minimální mzda v paritě kupní síly ve světě
Severské státy jsou v rovných podmínkách pro muže a ženy na špici
Na první příčce žebříčku je Island. Následují severské státy. Páté skončilo Irsko. Další místa v první desítce obsadila Rwanda, Filipíny, Švýcarsko, Slovinsko a Nový Zéland. Česko loni proti předchozímu roku poskočilo z 96. místa na 81. Ze sta možných bodů získalo 68,7. Stejného skóre dosáhly i Gruzie a Vietnam. Slovensko bylo 97. s 67,5 bodu. Ze států EU za ČR skončily ještě Řecko, Maďarsko, Kypr a Malta.
Stereotypy i mužká a ženská povolání
"Ta jedenaosmdesátá příčka pro ČR je ostudná," okomentovala výsledek eurokomisařka pro rovnost Věra Jourová. Podle ní v ČR velkou roli hrají stereotypy a tradiční vnímání rolí žen jako pečovatelek a mužů jako živitelů i rozdělením povolání na ženská a mužská. "Proč má zdravotní sestra nižší plat než řidič, přitom má vyšší vzdělání a větší zodpovědnost? Myslím, že je to proto, že pracuje prostě v ženských povoláních, která nemají to zastání," řekla ČTK Jourová.
Také podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) je nutné dělat osvětu k prolomení předsudků a změně tradičního vnímání rolí mužů a žen, potřeba jsou i opatření ke sladění práce a rodiny. "ČR je na tom bohužel v řadě ukazatelů dlouhodobě špatně. I v rámci EU jsme například v rozdílu v odměňování jedni z nejhorších," řekla ČTK Marksová. Podle ní bude nutné o změně přístupu přesvědčit i zaměstnavatele.
Rovné šance jsou ve vzdělávání, opakem je ekonomika a trh práce
Za posledních deset let Česko dokázalo své hodnocení zlepšit jen o 1,6 bodu. V roce 2006 mělo 67,1 bodu ze sta. Rovné šance mají Češi a Češky jen ve vzdělávání. V této oblasti získala ČR plný počet bodů a obsadila 1. příčku. Před deseti lety se pohybovala kolem 50. místa.
Nejhorší pozici mají české ženy v ekonomice a na trhu práce. ČR připadla nyní 94. příčka s 63,6 body. Loni to bylo dokonce sté místo. Velmi slabé je i zastoupení žen v politice. Česko v této oblasti rovné šance naplňuje jen ze 13 procent. Proti roku 2006 se propadlo ze 70. na 83. místo. Téměř srovnatelné jsou podmínky mužů a žen ve zdraví a přístupu k péči. Republika byla na 42. pozici, rovnosti dosáhla z 97,9 procenta.