Ve zmíněných třech regionech byla dohromady dokončena polovina republikového úhrnu bytů za celé období. "Ve středních Čechách přitom převládá stavba rodinných domů. Naopak v metropoli převažují byty v bytových domech," uvedla vedoucí statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Největší meziroční nárůst počtu dokončených bytů loni zaznamenali statistici v Karlovarském, Zlínském a Středočeském kraji. Podle odborníků se staví zejména v okolí velkých měst. Kolem hlavního města je to například v obcích Rudná, Odolena Voda, Nupaky, Průhonice, Nehvizdy nebo Květnice nebo v menších městech jako Milovice, Roztoky či Úvaly. V zázemí Brna se staví například v Bílovicích nad Svitavou, Modřicích nebo Moravanech. U Plzně jsou to Vejprnice, u Českých Budějovic Litvínovice a Srubec.
"Méně než jeden byt v přepočtu na tisíc obyvatel se v ročním průměru postavil v Děčíně, Mostě, Teplicích, Ústí nad Labem, Frýdku-Místku, Karviné a Havířově. Například v Karviné nebyla dosažena ani hranice poloviny dokončeného bytu na tisíc obyvatel," uvedl ředitel statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Loňský rok přinesl českému stavebnictví kladná čísla. Stavební produkce meziročně vzrostla o 7,1 procenta. Motorem stavebnictví byly hlavně dopravní stavby - silnice, železnice a mosty. "Pomohly tomu veřejné zakázky a dočerpávání prostředků z evropských fondů," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Vzrostla také orientační hodnota stavebních povolení, počet zahájených i dokončených bytů.