Index spotřebitelské důvěry se podle mimořádného průzkumu GfK po referendu propadl na minus devět bodů z minus jednoho bodu v předchozí pravidelné měsíční anketě. Index tak utrpěl nejprudší pokles od ledna 2011 a dostal se na nejnižší úroveň od prosince 2013. Lidé, kteří hlasovali pro setrvání v EU, jsou podle GfK mnohem pesimističtější než ti, kteří se v referendu vyslovili pro takzvaný brexit, tedy odchod z EU.
Zpráva GfK je podle agentury Reuters jednou z prvních jasných známek toho, že výsledek referenda znepokojil britské domácnosti, které jsou klíčovým motorem britské ekonomiky. Překvapivé vítězství zastánců brexitu vyvolalo v zemi politických chaos a vedlo k propadu britské libry vůči dolaru na nejnižší úroveň za více než tři desetiletí.
Negativní dopady referenda na britskou ekonomiku signalizují rovněž průzkumy mezi maloobchodníky a personálními agenturami. Maloobchodní tržby podle poradenské společnosti BDO v červnu meziročně klesly o 3,6 procenta. To představuje nejprudší červnový propad za více než desetiletí. Pokles tržeb přitom podle BDO v průběhu měsíce zrychloval.
Průzkum konfederace pro nábor nových pracovníků a zaměstnanost REC navíc ukázal, že počet pracovníků přijatých prostřednictvím personálních agentur v červnu zaznamenal první pokles od prosince 2012 a růst mezd byl nejpomalejší od září 2013.
\"Nejlepší pro podnikání by nyní bylo jasné a rozvážné vedení a co nejjasnější představa o tom, jak bude budoucnost bez EU vypadat,\" uvedl šéf konfederace REC Kevin Green.