Pohledávka státu na náklady ukončení činnosti OKD dosud nevznikla

10.07.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. července (ČTK) - Pohledávka státu na úhradu nákladů, které mohou být v budoucnu vynaloženy v souvislosti s ukončením těžební činnosti černouhelné OKD, dosud nevznikla. Nelze ji proto úspěšně přihlásit do insolvenčního řízení bez rizika jejího následného popření. Vyplývá to z informace pro pondělní jednání vlády. Kvůli situaci v OKD se v pondělí vpodvečer uskuteční ještě další jednání na Úřadu vlády. Zúčastní se ho premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministři, zástupci odborů, zaměstnavatelských svazů a Moravskoslezského kraje.

Krajský soud v Ostravě poslal OKD do úpadku na začátku letošního května. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Uvedla v něm, že má u nejméně 650 věřitelů dluhy dohromady za více než 17 miliard korun a své závazky nedokáže plnit. Majetek firmy nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. U soudu už své pohledávky přihlásilo kolem 450 věřitelů.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) na konci května uvedl, že věřitelem OKD se stal i český stát. Firma totiž nezaplatila část sociálního pojištění. Stát se následně prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení stal členem předběžného věřitelského výboru OKD.

Uplatnění takzvané podmíněné pohledávky na budoucí úhradu nákladů je podle ministerstva průmyslu v rámci probíhajícího insolvenčního řízení naopak problematické. Důvodem je mimo jiné věcná nemožnost určení výše těchto nákladů, neboť rozsah ukončení důlní činnosti v jednotlivých těžebních lokalitách v současnosti není dosud přesně znám.

Vedení OKD v pátek oznámilo, že zaměstnanci firmy dostanou výplaty za měsíc červen v plné výši a v řádném termínu. Již ve čtvrtek ale sdělilo, že OKD bude letos potřebovat externí úvěr 700 milionů až miliardu korun, jinak existuje vysoké riziko, že by musela zastavit provoz. Při procesu reorganizace, který firma preferuje před konkurzem, by se podle managementu podnik neobešel bez pomoci státu.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v pátek ČTK řekl, že stát by mohl při případné reorganizaci finanční pomoc firmě poskytnout. V každém případě ale bude požadovat garance, že o vložené peníze nepřijde.

OKD se dostalo do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Nyní v ní i s dodavatelskými zaměstnanci pracuje asi 12.000 lidí. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK