O přiznání statusu tržní ekonomiky Číně vláda rozhodne v září

11.07.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. července (ČTK) - Vláda dnes odložila projednání možného přiznání statusu tržní ekonomiky Číně na září. ČTK o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). \"Čeká se na výsledky hloubkové dopadové studie Evropské komise, která by měla být hotova na konci července,\" uvedl mluvčí MPO František Kotrba.

Důsledkem přiznání tohoto statusu Číně by byla průměrně nižší antidumpingová cla. \"Uvalování antidumpingových celních opatření by však za všech okolností bylo možné nadále využívat. Výpočet vyrovnávacích cel v případě nedovolených subvencí se nezmění ani při přiznání tohoto statusu,\" uvedlo MPO v předkládací zprávě.

\"Z hlediska převažujících zájmů české ekonomiky by optimálním řešením bylo zachování statu quo,\" uvádí dále materiál. Udělení statusu by v ČR nejvíce postihlo hutní a ocelářský průmysl, keramický průmysl, výrobu skleněných vláken a výrobu jízdních kol a součástek na jízdní kola. Tyto sektory jsou nyní před dumpingovými dovozy z Číny chráněny cly.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v květnu uvedl, že změna statusu Číny na tržní ekonomiku by znamenala ohrožení 4000 až 5000 pracovních míst v českém ocelářství a keramickém průmyslu.

Evropská komise jako gestor společné obchodní politiky dosud nepředložila legislativní návrhy případných změn základního antidumpingového nařízení, uvádí materiál.

Čínské vedení trvá na tom, že své smluvní závazky, které s uznáním souvisejí, splnilo, a že na řadě je nyní Evropská unie. Číně, která je druhou největší ekonomikou světa, bylo při vstupu do Světové obchodní organizace (WTO) v roce 2001 přislíbeno, že do konce roku 2016 by jí mohl být přiznán status tržní ekonomiky. Evropský parlament ale v květnu velkou většinou hlasů Číně tuto klasifikaci přiznat odmítl. Zdůvodnil to obavami ze ztráty pracovních míst v EU a z toho, že evropský trh zaplaví levnější čínská ocel. V červenci se má v Pekingu konat vrcholná schůzka EU-Čína.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK