Důsledkem přiznání tohoto statusu Číně by byla průměrně nižší antidumpingová cla. \"Uvalování antidumpingových celních opatření by však za všech okolností bylo možné nadále využívat. Výpočet vyrovnávacích cel v případě nedovolených subvencí se nezmění ani při přiznání tohoto statusu,\" uvedlo MPO v předkládací zprávě.
\"Z hlediska převažujících zájmů české ekonomiky by optimálním řešením bylo zachování statu quo,\" uvádí dále materiál. Udělení statusu by v ČR nejvíce postihlo hutní a ocelářský průmysl, keramický průmysl, výrobu skleněných vláken a výrobu jízdních kol a součástek na jízdní kola. Tyto sektory jsou nyní před dumpingovými dovozy z Číny chráněny cly.
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v květnu uvedl, že změna statusu Číny na tržní ekonomiku by znamenala ohrožení 4000 až 5000 pracovních míst v českém ocelářství a keramickém průmyslu.
Evropská komise jako gestor společné obchodní politiky dosud nepředložila legislativní návrhy případných změn základního antidumpingového nařízení, uvádí materiál.
Čínské vedení trvá na tom, že své smluvní závazky, které s uznáním souvisejí, splnilo, a že na řadě je nyní Evropská unie. Číně, která je druhou největší ekonomikou světa, bylo při vstupu do Světové obchodní organizace (WTO) v roce 2001 přislíbeno, že do konce roku 2016 by jí mohl být přiznán status tržní ekonomiky. Evropský parlament ale v květnu velkou většinou hlasů Číně tuto klasifikaci přiznat odmítl. Zdůvodnil to obavami ze ztráty pracovních míst v EU a z toho, že evropský trh zaplaví levnější čínská ocel. V červenci se má v Pekingu konat vrcholná schůzka EU-Čína.